Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Fatura kimlere çıkıyor?

Fatura kimlere çıkıyor?

Öteden beri savunduğum bir fikir vardır. Vatandaşı devletten soğutan da sevdiren de her derecedeki memur ve bürokratlardır. Bunların çoğu bu davranışı kasten yapmazlar. Liyakatsizlikten ve eğitimsizlikten kaynaklanan davranışlardır. Çünkü işe alınırken uygunluk aranmamış, kriterler konmamıştır. Sadece  “adama iş” imkânı düşünülmüş. Bu gibiler de “devlete bir kapağı attı mı” ömür boyu o makamdadır. Artık onu oradan almak imkânın kolay kolay olmaz. Memurun sendikası vardır, mahkemeler vardır. Çoğu zaman mağdurdan yana kararlar alınır.

Askeriyeden emekli olmuş bir dostum vardı. İstanbul’da ikamet ediyordu. Arada sırada geldiğinde uğrayıp beni ziyaret ederdi. Yetmişli yılların ortasındaydı. Kızını evlendirmek için nüfustan telgrafla kayıt istedi. O yıllarda dijital imkânlar yoktu. İstanbul’a verilen cevapta: “O isimde kızınız yok, oğlunuz var.” olmuş. Kadın-erkek isim benzetmesinden mi hata yapıldı diye düşünülmüş. Tekrar telgrafla bu istek yinelenmiş. Bu sefer doğum tarihi yanlış gönderilmiş. Telgrafla bu işin olmayacağını anlayan baba, İstanbul’dan otobüse binip gelmiş. Nüfus Müdürlüğüne çıkmış. Çok kalabalık olduğu için sıraya girmiş. İlgili memur arkada duran emekli memura: “Sen boşuna bekleme. Sana sıra gelmez.” dedi. Peki, yarın gelirim deyip çıkmış. Ertesi gün erken gelip sıraya girmiş. Bunu gören memur: “Sen yine mi geldin?” dedi. Emekli asker: “Bugün gelmemi söylemiştiniz.” deyince nüfus memuru: “Sen ne iş yapıyorsun?” dedi. “Ben şimdi hiçbir iş yapmıyorum.” deyince “Peki daha önce ne iş yapıyordun?” sorusunu sordu. “Albaylıktan emekliyim.” deyince memur ayağa kalkıp sandalye verip oturtmuş. Çayını ısmarlamış. İstediği belgeyi düzenleyip eline verdikten sonra duruma üzülen ve duygulanan emekli albay memura dönerek teşekkür etti. Ama bir nasihatte bulunmayı ihmal etmemiş. “Bak evladım, bu memleketin insanlarına eşit ve adaletli davranınız. Farklı muamele yapıp vatandaşlara bugün git yarın gel demeyiniz. Güleryüz gösteriniz. Yoksa bu insanları devletten koparırsınız.” dedi. Sonra hatasını anlayan memura el uzatıp tokalaştıktan sonra oradan ayrılıp bana uğradı. Başından geçenleri anlattı. Basit bir iş için İstanbul’dan kalkıp kendi ilçesine geldikten sonra başına gelenleri Anadolu’nun ücra yerlerinde yaşayanlar mutlaka vardır.

Artık 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası değişmeli, kamu hizmetlerine “SÖZLEŞMELİ” memur alımı yapılmalıdır. Bu dediğimin içinde tabandan tepeye kadar her derecedeki memur-Bakana kadar- dâhil edilmeli. İşini başarı ile yürüten göreve devam etmeli, başarısız olanların işine son verilmelidir. Bugün bildiğim Almanya’da tüm eyaletlerde öğretmen dâhil tüm kamu görevlileri sözleşmeli olarak işe alınır. Alınan bu memurlar başarısız olmaları hâlinde sözleşmelerinin iptal edileceğini bilerek işe başlarlar. Bu şekilde alınan memurlarda verim yüksek olur. Vatandaş sıkıntı çekmez. Memur iş başında veya meslek içi eğitimlerden geçirilerek liyakatli hale getirilir.657 Sayılı Kanuna göre alınan memurlar 65 yaşına kadar bildiği havayı çalar. Mevcut yasalarla işten atmak mümkün olmaz. Birçok vatandaşlarımızın devlet dairelerinde karşılaştıkları güçlükler emekli albayın başına gelenlerden farklı değildir.

Tüm bu devlet dairelerinde yaşanılan olumsuzlukları faturası ne kaymakam, ne vali ve ne de bakana çıkar. Tüm faturalar zamanın başbakanı ve Cumhurbaşkanı ile mensup olduğu siyasi partinin kadrosuna çıkar. Zamanı gelince de vatandaş sandıkta cezayı keser. Bunu önlemek için il ve ilçelerde devleti temsil edenler konu üzerinde hassasiyetle eğilip, memurlarından önce makamına gelmeli ki örnek olabilsin. Yoksa mesaiye bir saat geç gelip bir saat önce işini terk edenler sadece devletin değil, vatandaşın da zamanını yok ediyor.