Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Değişim mi?

Değişim mi?

Sistemli bir şekilde dillendirilen metal yorgunluğu,

Kapsamlı bir şekilde değişmesi gereken teşkilatlar,

Havasından geçilmeyen bakanlar, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri,

Bencillik batağında çırpınan defolu kişiler,

Mütevazi olmayan parti mensupları,

Yeni listeler açıklandığında halk "bu hırsızı nereden buldun dememeli" denen hırsızlar,

Yorulanlar, eskiyenler,

Yeni Ömerler...

Bakanlığı tıkayan bakanlar,

Milletvekilliğini tıkayan vekiller,

Belediye başkanlığını tıkayan başkanlar,

Kurumunu tıkayan bürokratlar,

İsmimi kullanarak iş yürütenler, ismimi unvanımı kendi basiretsizliğine alet edenler,

Adabımız ve edebimize aykırı davranan sahtekarlar,

Cumhurbaşkanının yeniden döndüğü partisini tanımlarken kullandığı cümlelerden bir kısmıdır yukarıda yazdıklarım.

Ben böyle bir parti bırakmadım diyor Cumhurbaşkanı, partimi geri istiyorum diye feryat ediyor, ağır cümleler kullanıyor.

Şüphesiz 15 yıldır iktidarda olan ve sürekli icranın başında bulunan bir siyasi hareketin belli ölçülerde yıpranması normaldir. Ancak Cumhurbaşkanı'nın partisini tanımlarken bu kadar keskin cümleler kullanmasının dehşetengiz açılımını iyi okumak gerekir.

Çok normal olarak; bu yorgunlarla mücadeleye devam edilemeyeceği, yorulanların dinlenmesi gerektiği, parti içi dinamizmin yeniden inşa edilmesi için bu söylemler ilk akla gelen çareler olabilir.

Ancak kesin bir şekilde dillendirilen değişim kararında bir aceleciliğin olduğu ve bunun gelecekte telafisi olmayan hataları da beraberinde getirebileceği ihtimali de ortaya çıkmaktadır.

2002 yılında kurulan Ak Parti Cumhurbaşkanının ifade ettiği değişimleri sürekli gerçekleştirerek günümüze kadar gelmiştir. Bu değişimleri süreç içinde sürekli yapmıştır ve hiç bir seçimi kaybetmemiştir.

Öyle anlaşılıyor ki; Cumhurbaşkanının bahsettiği yeni değişim ihtiyacı büyük bir zarurete binaendir. Yeni bir milat, yeni bir başlangıç yapma isteği 2019 başkanlık seçimleri olduğu kesindir.

2019 başkanlık seçimi sadece bu milleti ilgilendirmiyor. Bütün ümmeti ilgilendiren, olmak ya da olmamak anlamı taşıyan bu seçimi almak için yeni bir motivasyona ve farklı bir rüzgara ihtiyaç vardır.

Ak Partiyi dipten tepeye kadar 2019 seçimlerinin ruhu ile kuşatmadan bu zorlu mücadelenin üstesinden gelinemeyeceğini Cumhurbaşkanı açıkça görmektedir.

Yüzde 50 artı 1 oy almanın zorunluluğu ve bilinci bütün teşkilatlara aktarmak zorunda kalan Cumhurbaşkanı, kendi teşkilatlarını ezmek başta olmak üzere siyasi arenada her tekniği kullanmaktan kaçınmayacaktır. 

Aslında yanlış bir kanaate varmamak gerekir.

Ak Parti kurulduğu andan itibaren sürekli bir değişim içinde olduğu kesindir. Ancak bu değişim kontrol dışı bir hale gelmiş olmalı ki Cumhurbaşkanı kurucusu olduğu partiyi tanıma güçlüğünü sürekli ifade etmektedir.

Ortada bir başarısızlık yok, sürekli başarı ve seçim kazanan bir siyasi hareketin yeni bir dönemece geldiğinin işaretidir bu keskin çıkış.

Uzun süre iktidar olmanın oluşturmuş olduğu güç sarhoşluğu ve şımarıklığın toplum nezdinde partiyi aşağı çektiğini, yorgunluk algısı oluşturduğunu, bu şekilde milletin önüne bu kadrolarla çıkmanın doğru olmayacağını bilen Cumhurbaşkanının işaret ettiği değişime direnen bir zümrenin varlığını da göz ardı etmemek gerekir.

Şimdi esas mesele bu yorgunluğun sadece teşkilatlarda olmadığıdır. Eminim ki seçim sathı mahallinde belediye başkanlarının görevden el çektirilmesi gibi bir çok bakan ve milletvekili ile devam edilmeyeceğidir. Ak Partinin kuruluş felsefesinde topluma deklare ettiği evrensel standartlardaki özgürlükçü, demokrat ve değişimci ışığın pırıltısı kaybolmağa yüz tutmuştur. Bu ışığın yeniden yakılması için yeni yüzler, yeni fikirler ve yeni bir heyecana ihtiyaç kesindir....

Ancak bu kadar söze rağmen; değişim mi diyenlerle ne kadar değişim!!!öçjmjknkjk