Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
AK Parti kongreleri ve 2019 seçimleri…

AK Parti kongreleri ve 2019 seçimleri…

AK Parti kongrelerinde sona yaklaşıldı. Bir kez daha görüldü ki AK Parti kendi içinde demokrasiyi işletmiyor. İlçe başkanına kadar Ankara’dan atanıyor. Karşı çıkanlar görevden alınıyor. Dayatmalarla tek listeye zorlanıyor.

Trabzon’un pek çok ilçesinde karşılaştığımız “tek liste” baskısını en son Tonya ilçesinde gözlemledik. Delegenin bu tabloya tepkisi yok gibi. Kongrelerde az sayıda oy kullanılması tepki için değil, delege yapılan isimlerin köylerine erken dönmek istemelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca “Nasıl olsa tek liste. Oyumun hiçbir önemi yok.” Denerek oy kullanılmadan gidiliyor.

Daha önce defalarca yazdık yine kaydediyoruz. AK Parti bu yanlış politikasının bedelini 2019’da ödeyecek gözüküyor. Topluma karşı söylenen “metal veya mental yorgunluk”, “dava adamı olmak veya olmamak” gibi hususların AK Parti kongrelerinde karşılığı yok. AK Parti bugüne kadar hep alternatifsizlik avantajını kullandı. Ama 2019 tablosunda AK Partideki rahatsızların ya MHP’ye ya SP’ye veya Akşener’e yöneldiğini gözlemliyoruz. Yenilenme iddiaları daha önce de yazdığımız gibi sadece “algı” bağlamında kaldı. Bu bağlamda son eşik, milletvekili ve belediye başkanlığı tercihleridir. Bugüne kadarki tutum devam ettiği takdirde hem vekillikte hem yerel seçimlerde AK Partinin yüzde 50+1 baremini bulamayacağını söyleyebiliriz. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimini hariç tutuyoruz. Bize göre Abdullah Gül, Tayyip Bey’e rakip çıkmazsa Erdoğan ilk turda seçimi alacaktır. Ancak milletvekili sandıklarında yüzde 8-10 civarında ciddi farklılıklar olacaktır. Bir diğer ifadeyle “7 Haziran seçimlerinin tekrarı” yaşanacaktır.

Gelelim AK Parti Genel Merkezinin uyguladığı yanlış sisteme… Yani “tek aday” dayatmasına yönelik analizimize…

1-İlçelerde veya illerde iki aday, üç aday yarışsa ne olur? Daha fazla kırgınlık şimdi oluyor.

a) İnsanların demokrasiye inancı pekişir. İnsanlar, kaybettikleri adayın arkasında durmayı siyasî ahlâk meselesi olarak nitelendirir.

b) Siyaset kazanır. İlçe kazanır. Kazananla kaybedenin aynı yapı içimde yaşama kültürü gelişir.

c) Genel Merkez kendini denemiş olur. Temayülünü görür!.. Genel Merkezin adayı kazanırsa Genel Merkez, doğrusuna sevinir. Ama kaybederse kendine çekidüzen verir. İnsanların kendilerini denemeleri kötü bir şey midir?

d) Bize göre… Anadolu’nun ücra köşesindeki bir gazeteciye göre AK Parti 2019 sınavı için köprüden önceki son kavşaktadır. Gerek belediye başkan adaylarını ve gerekse milletvekili adaylarını gerçekçi bir temayüle dayandırmazsa… STK’ların görüşlerini çuvallara doldurup Ankara çöplüğüne atarsa iki seçimde de ciddi biçimde uyarılacaktır. Sokaklar böyle diyor. Mesele AK Partinin rakiplerinin kazanıp kazanmayacağı meselesi olmaktan çıkmış ve bir uyarı tepkisine dönüşmüştür. Dileriz bu gerçeği görürler.