Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
2017 yılının en iyi gazetesi

2017 yılının en iyi gazetesi

günebakış gazetesi 2000 yılında, Trabzon’un üçüncü gazetesi olarak kurulduğunda Karadeniz ve Türksesi gazeteleri 8 sayfaydı.

günebakış gazetesi 2002 yılında 10, ardından 12 sayfaya çıkarak statik bir anlayışı yıktı. Trabzon’da gazeteler bugün 16 sayfa…

günebakış gazetesi 2003 yılında İstanbul’da da baskıya başlayarak İstanbul’u taşra yaptı. Tam 13 yıl İstanbul bayilerinde günlük gazete sattı. Almanya’da, Ankara’da baskı deneyip bayilere çıktı. Bütün bunları, “Bir yerel gazete acaba nasıl ulusal gazeteye dönüşebilir?” sorularına cevap aramak için yaptı.

***

günebakış gazetesi, kurulduğu ilk günden itibaren fiziki farklılıklarını yayın alanında da sergiledi. İlkelerini, “Demokrasi, İnsan Hakları, Din ve Vicdan Özgürlüğü ile yerel sorunlar öncelikli” olarak ilan etti. Bugüne kadar bu çizgiden hiç sapmadı. Kentin ve bölgenin sorunları öncelikli yayınları, kent ve bölge adına önemli sonuçlar verdi. Avrasya Üniversitesi kazanımı bunlardan sadece birisidir.

günebakış gazetesi, haber ve yorumlarında her zaman özgür ve demokratik bir çizgi izledi. İlkeli yayıncılığı, çıkarcı anlayışa asla kurban etmedi. Haberde gerçekliği, haberin kutsallığını ve yorumun özgür çizgisini hep önemsedi.

günebakış gazetesi hiçbir zaman kâr eden ticari bir müessese olmadı. Kurulduğu yıldan itibaren olmasa da, son 7 yıldır hep zarar etti. Gazete maliyetlerine ve çalışanların ücretlerine gelen zamları ne resmi ilan ne gazete fiyatları dengelemedi. Zarar önce düşük rakamlardan başladı, bugün ciddi sayılabilecek rakamlara ulaştı. Tabii olarak bu tablo yeni ortaklıkları beraberinde getirdi.

Elbette ki 17 yıldır yayında olan günebakış hiçbir zaman kâr etmeyi ve gazetecilikten para kazanmayı düşünmediği için yayından vazgeçmedi. Gazetecilik bizim için ilkesel bir meseleydi. Kâh inandığımız davanın bir parçası, kâh ahlâkımızın yansıması ve sanki yaşamımızın bir parçasıydı. Bu bakımdan hep ayakta kalabilmeyi hesap ettik. Çok şükür 17 yıl sonra bugün ayakta dimdik ve alnımız açık bir vaziyette yayındayız.

Yeri gelmişken belirtelim. Gazeteler ve yayın kuruluşları zaten kâr elde edilen ticari kuruluşlar değildir. Bu bir kanaat değil, realitedir. Kâr eden bir basın kuruluşu reklam dışı para bulmuş demektir. Şahsen biz 3 dairemizi bu gazete peşinde harcadık. Helâl-î hoş olsun.

günebakış gazetesi, kent kültürüne katkıyı, arkasında eser bırakmayı ilkesinin ve anlayışının bir parçası olarak addetti. Bunun için kitap yayıncılığını gerçekleştirdi. Kent, kent insanı ve sorunlarını ihtiva eden tam 8 ayrı kitap üretti. Bunların bazıları 2, bazıları 3, bazıları 4 cilt olarak Trabzon kültür arşivindeki yerlerini almış durumdadır. Bu tablo günebakış’a özgü bir farklılıktır.

***

17 yılın sonunda ve 2017 yılında Türkiye’deki 300’ü aşkın gazete arasından birinci seçildik. Anadolu Yayıncılar Derneği’nin bu kararı bize göre bir hakkın teslimi… Sadece gazetecilik yapan… İlke, ahlak, vicdan ve birikimini meczederek billur taneleri gibi gazete sayfalarına yansıtan günebakış bu kentin vizyonu ve vicdanı hükmündedir. Kendimizi hep bu bölgenin zabıt katibi olarak nitelendirmiş ve yalnız bugüne değil, geleceğe de seslenmişizdir. Şimdi işin erbabı bir jüri bizi tam 17 yıl sonra ödüllendirdi.

Bu ödül günebakış’ın şahsında tüm çalışanlarımız ve bu gazeteyi ayakta tutan okurlarımızındır. Hepsine yürekten teşekkür ediyoruz.

Bu ödül ilkenin ve hakikatin er geç yansımasıdır.

Bu ödül Trabzon’un, Rize’nin, Giresun’un, Gümüşhane’n