Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Ekonomik büyüme sırtımıza bağlı

Ekonomik büyüme sırtımıza bağlı

Bunca yıldır Ankara' dayım, hiç bu kadar "kiralık" ve "satılık" ilanlarına rastlamamıştım. Âdeta her yer satılık ve kiralık. İçimden geçenler hiç de iyi şeyler değil. Zira Ankara bu haldeyse bizim oraları düşünemiyorum.

Açık söylemek gerekirse ekonomik yapı tamamen halkın mecburi harcamalarıyla yön buluyor. Ekonomik kalkınma ve büyüme halkın sırtına bağlı. Bakalım halkın sırtı o kadar kalın ve yırtıcı kırbaçlara dayanıklı mı? Hükûmet tarafından kullandırılan devlet teşvikleri ve onca yeni desteklere rağmen ülke ekonomisi eksi sinyaller veriyor. Kimilerine göre 2001 global krizi gibi yüklü bir krizin kapının eşiğinde durduğunu, kimilerine göre de bu ve benzeri söylemlerin tamamen paranoyadan kaynaklandığı öngörülüyor. Hâlbuki ülkemiz doğrudan yabancı yatırımcılar açısından ciddi fırsatlar kaybetti. Son yıllardaki pahalı borçlanma ile dış ticaret açığı belimizi bükmeye devam etti.

İşte sırf bu yüzden şimdiye kadar görmediğimiz kadar "satılık" ve "kiralık" ilanlar görüyoruz. İnsanımızın hemen hepsi olmasa da hepsine yakını kredi kartına yani bankaya çalışıyor. Borcu olmayan bir Allah’ın kulu yok. Ekonomide yaşanan bu bozulma umarız yeni krizlerin habercisi olmasın. Hükûmetin ve devletimizin bu anlamda büyük bir mücadele içinde olduğunu da söylemeliyim. Bakalım bu gidişle sırt ağrılarımız artacak mı, düzelecek mi?