Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon’da mini bir ufuk turu

Trabzon’da mini bir ufuk turu

Dedi: Genel bir Trabzon turu yapalım… Neler oluyor bakalım.

Dedim: Toplumu bilgilendirmek ve hafızada yer etmek için önemli.

Dedi: Bir gazeteci olarak Trabzon’da sizi en çok rahatsız eden gelişmeleri alabilir miyiz?

Dedim: Arazi sıkıntısı çekilen Trabzon’da yatırımcıya âdeta ihanet edilen üç gelişmeyi hafızam kabullenmiyor. 1) Sürmene Tersanesi alanının âtıl beklemesi… Bu gelişme karşılığında eski vekilimiz Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün sessizliği… 2) Akyazı’da 260 dönüm arazinin üzerine âdeta çökülmüş olması. İpekyolu ismiyle kurulamayan, çakma bir üniversitenin araziyi 10 yıldır elinde tutması. 3) Yalıncak’ta Özel İdarenin yerinin 5 yıl elde tutulup 8-10 milyon lira hava parasıyla başkasına satılması. Bir şehir bunlara nasıl sessiz kalabilir? En başta siyaset… Milletvekilleri bu gerçeklere nasıl sırt dönebilir? STK’ların çıkışları nasıl önemsenmez? Ticaret ve Sanayi Odası nasıl tepki göstermez?

Dedi: Size göre niçin bu sessizlik? Niçin müdahale edilmiyor?

Dedim: Sürmene’ye eski milletvekilimiz Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün hatırından müdahale edilmiyor diye düşünüyoruz. Zira araziyi Nur Gemicilik’e Erdöl verdirdi. Dolayısıyla Cevdet Bey’in müdahale etmesini bekliyorlar.  Darılmasın diye görmezden geliyorlar!..

Dedi: Yazık ama. Bir şehre, devlete ve millete yazık. 50 milyon dolar harca… Deniz doldur ama hatırına tahsis et. Bu nasıl olur?

Dedim: Üstelik adamlar çimento silosu yapıyor. Bu şehir bunu nasıl kabullenecek? Tayyip Bey’in bunlardan haberdar olması lazım.

***

Dedi: Sizi rahatsız eden en önemli unsuru öğrendik. Peki, sizi sevindiren gelişme olmadı mı? Son zamanda Trabzon’da güzel gelişmeler olmadı mı?

Dedim: Uzungöl’e çekidüzen verilecek olması… 7 yeni Uzungöl benzeri turizm projelerine başlanmış olması. Yatırım adası olayının sonuçlanıyor olması. Şehir hastanesinin 2018 yılında ihaleye çıkacak olması. Bir de yaşamsal anlamda her gün defalarca yüzleştiğimiz Maraş Caddesi’nin yeniden düzenlenecek olması.

Dedi: Diğerleri mega projeler… Maraş Caddesi trafiği olayı bu kadar mı önemliydi? Sizi sevindirecek kadar mı önemliydi?

Dedim: İnsan yaşadığı şehri özümseyince… Şehri yaşayınca… Şehirle yaşayınca… Her gün gördükleri onu olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Maraş Caddesi trafiği her gün birkaç kez yüzleştiğimiz ve öfkelendiğimiz bir olay. Hem biz doğrudan olumsuz etkileniyoruz hem şehir adına üzülüyoruz. Bir de çözümü mümkünken ve neşter vurulması paraya taalluk etmezken sonuçlanmaması… Müdahale edilecek olmasına hakikaten çok sevindik.

Dedi: Madem öyle, benzer bir olay daha var. Sahildeki lağım kokusu… İnsanı rahatsız etmesi bakımından Maraş Caddesi trafiğinden daha rahatsız edici değil mi?

Dedim: Doğru söylüyorsunuz. Lakin sahildeki müdahale ciddi bir paraya taalluk ediyor. Belediyenin o kadar parası olmadığı gibi kredibilitesi de olmayabilir. Sanırım çok yüklü olan o yatırımı merkezi hükûmete hâllettimeye çalışıyorlar. Yine de Maraş Caddesi’nden daha çok insanı etkiliyor.

Dedi: Başka söyleyeceğiniz çok şey vardır. Biz sadece bir tane daha alalım…

Dedim: Yatırım adasına yatırımcı kabulü olayı… TTSO bu konuyu çok ama çok hassas yürütmeli. Süreçle ilgili bir komisyon oluşturacaksa bunu tüm tartışmaların uzağında tutarak Meclisten geçirmeli. Yatırım adası, Trabzon ve bölge için büyük bir kazanım. TTSO içinse bir onur vesilesi. TTSO bu yatırımı onaylatarak gücüne güç katmıştır. Şimdi bu kazanımlarını oluşacak tartışmalarla kaybetmemeli. Elde ettiği kredibilitenin yıpratılmasına izin vermemeli. Bunu çok önemsiyoruz. Nehiri geçtikten sonra derelerdeki tartışmalarda boğulmak istemiyoruz.