Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon üstüne düşeni fazlasıyla yapar

Trabzon üstüne düşeni fazlasıyla yapar

Bu ülkenin büyümesinde öne çıkan ve başarılı olan şehirler arasında Trabzon farkını sanırım herkes iyi bilir. Gün geldi Transit taşımacılıkla, gün geldi Rejimlerin terk edilmesiyle aldığı yükümlülükleri fazlasıyla yerine getirdi. Jeopolitik ve stratejik konumu Trabzon'a büyük sorumluluklar yükledi. Bu sorumlulukları yerine getiren Trabzon, bugün bu coğrafyada dinamizmiyle hazır bekliyor. Özellikle ekonomi ve iş dünyasının," yeni kaldıraç şehirlere ihtiyacımız var" şeklindeki arayışlarına en büyük örnektir Trabzon.

4 bin yıllık tarihi ile her daim ticaret ve turizmin vaz geçilmezi olan bu şehir tarihi İpek Yolu üzerindeki en verimli şehir olmuştur. Bu şehir özelliğinden dolayı İpek Yolu hala aynı güzergâh üzerinde ticaret yapmaya devam etmektedir. İran transit nakliyatı bunun en somut örneğidir. Sarp Kapısının açılması ile yaşanan o büyük bavul turizmi ticareti de bu şehrin ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterir.

Bizim buradaki en büyük eksikliğimiz üreten bir şehir olamamamızdır. Al- sat mantığı ile küçük olan sermayelerimizi birleştirip ortaklık kültürünü kuramama hastalığımız var. Bireycilik ve tacirlik zihniyetinden hala kurtaramadık. Buna rağmen hala aranan ve vaz geçilemeyen şehir olmamızın ne büyük bir lütuf olduğunu çok daha iyi algılamamız lazım. İşte tüm bu olumlu ve olumsuz yönlerimizi bilerek, güçlü olan yönlerimizi öne çıkartarak aranan kaldıraç şehirlerin başında yer almalıyız. Görünen köy misali Trabzon'un eni boyu belli. Bu bağlamda ele alınmalı ve Trabzon yeni dünya düzeninde öne çıkartılmalıdır.