Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Büyükşehir ve STK’lar

Büyükşehir ve STK’lar

SİVİL Toplum Kuruluşları toplumsal yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır. Sivil toplumun hayata iştirakini ve katkısını sağlar. Ortak aklı önce çıkartır. Toplum içinde birlik ve beraberlik duygularını pekiştirir. Demokrasilerin olmazsa olmazlarındandır.

Önceki gün ikram sofrasında bir programa katıldık. Şoförler Odası seçimleri öncesi başkan adaylarından Ömer Hakan Usta’ya destek için toplanan oda başkanlarını dinledik. Sekiz ilçenin şoförler odası başkanı UKOME ile olan ilişkilerini anlattı. Şehirde ulaşımın nasıl koordine edilemediğini üzülerek dinledik.

Yanlış en baştan yapılmış. Trabzon’daki 10 ilçenin şoförler odası başkanı, Şoförler Odası Federasyonuna UKOME için isim önermiş. Federasyon, Trabzon’daki odaların görüşüne saygı duyarak önerilen ismi Büyükşehir Belediyesine iletmiş. Hakkı olmamasına rağmen Büyükşehir yöneticileri, 10 odanın verdiği ismin yerine kendi önerdikleri ismi vermediği takdirde UKOME’ye federasyondan isim alamayacaklarını bildirmiş! Federasyon da bunun üzerine Büyükşehir’in verdiği ismi yazıp göndermiş!.. Kulaklarımıza inanamadık. Bu iddialar doğruysa, AK Partili bir belediye bunu nasıl yapabilir? 10 ilçenin iradesini çiğneyip kendi istediği ismi nasıl dayatabilir? Sivil Toplumla çalışmayı esas alan bir siyasi yapı nasıl böyle bir yanlışa sürüklenebilir?

Mesele elbette bununla bitmiyor. İlçeler, alınan ulaşım kararlarının tamamen dışına itilmiş oluyor. Bununla da kalınmıyor. Alınan ulaşım kararları ilçe odalarına iletilmiyor. İlçelerdeki odalar UKOME’nin kararlarının kendilerine iletilmesini istiyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise; “Bizim böyle bir sorumluluğumuz yok. UKOME’deki temsilciniz iletsin’..” cevabı veriyor. İyi ama temsilciyi sen belirlemişsin!..

Ortaya çıkan tabloda tüm Trabzon’daki ulaşımdan sorumlu olan Büyükşehir UKOME, ilçelerdeki odaları tasfiye etmiş oluyor. Size göre Büyükşehri yönetenlerin partisinin iradesine rağmen bu işler niye böyle oluyor? Sivil Toplum Kuruluşları ile kol kola, omuz omuza yola çıkan siyasi bir irade niçin bu hale dönüşüyor? Keşke Büyükşehir yetkilileri o toplantıda olsalardı da ulaşımı nasıl yönettiklerini anlasalardı!.. Ya da dışarıdan nasıl algılandıklarını gözlemleselerdi!.. Bunun cevabı ve çözümünü bulamadan 2019 aşılamaz.

***

Gazetecinin yaptığı yapıcı eleştiriye ‘Dışardan gazel okuma!..’ diyerek ancak mühendislik projesini dikkate alacağını söyleyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, hakikaten öyle mi davranır? Yani, ‘Mühendislik aklı’ isteyen projelerde Mühendis Odalarının kararını önemser mi? Yine geldik katlı otoparka! İnşaat Mühendisleri Odası katlı otopark projesinin 150-160 araca kadar düştüğünü belirterek projenin yeniden gözden geçirilmesini önerdi. Öyle ya!.. Mevcut otopark zaten bu kadar aracı alıyor. Acaba diyoruz, Büyükşehir yönetimi İMO’nun itirazını dikkate alacak mı? Yoksa ona da ‘Dışarıdan gazel okuma!’ mı diyecek?

***

İMO ve diğer mühendis odalarının, Kent Konseylerinin defalarca beyanına rağmen… Hatta diğer STK ve gönüllü kuruluşların beklentilerine rağmen Maraş Caddesinin bir bölümü acaba niçin trafiğe kapatılmıyor? Tam 3 yıldır SDS olmazsa ‘B’ planım var deyip sonra da ‘Alttan, üstten, hiçbir yerden çözüm yok. Maraş trafiğe kapatılamaz’ hükmüne ulaşmak, acaba bir mühendislik projesinin sonucu mudur? Halbuki İMO’dan veya Mimarlar Odasından veya Üniversiteden bir rapor istense ve olumsuz ise kamuoyu bu rapor ortaya konarak ikna edilse daha doğru olmaz mı?

Unutmayalım ki STK’larla çalışmak, ortak aklı öne çıkartır. Toplum içinde birlik ve beraberlik duygularını pekiştirir. Yönetimi yalnızlaştırmaz, rahatlatır ve başarılı kılar.

Trabzon Büyükşehir yönetiminin STK’larla ilişkilerini yeniden gözden geçirmesini ve bundan böyle toplumsal beklentiye uygun işbirliğini pekiştirmesini istiyoruz. Trabzon Büyükşehir’in kendi adına 2019’u önemserken bu ayrıntıları dikkate almasını bekliyoruz.