Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Güneydoğu buluşması ve Mega Araklı Projesi...

Güneydoğu buluşması ve Mega Araklı Projesi...

Bugün Trabzon ve bölge ile ilgili iki güzel olaydan bahsedeceğiz. Biri Türkiye’yi de ilgilendiren muhteşem bir sosyal proje. Diğeri ise Trabzon ve bölge için bugüne kadar örneği görülmeyen bir mega yabancı yatırım.

Güneydoğu ile Karadeniz arasında başlayan Alimler Buluşması’nın ikinci aşaması gerçekleşti. Önce Güneydoğulu Alimler Trabzon ve Rize’ye geldi. Ardından Trabzon ve bölgeden 50’yi aşkın Alim Güneydoğu’ya gitti.

Dünya Alimler Birliği üyesi Diyarbakır’ın en saygın alimlerinden Sayın Tayyip Elçi’nin ifadesiyle ‘Bu ziyaretler kardeşliğin yeniden tesisi’ içindi. Karadenizli alimlerin Güneydoğu ziyaretleri dün tamamlandı. Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Bitlis, gibi vilayetlerde Güneydoğulu alimlerle yaşanan buluşma kardeşlik mayasını tazeledi.  Güneydoğulu alimlerin ifade ettiği gibi, ‘Ne olurdu bu buluşma çok önceden gerçekleşebilseydi!.. Çünkü Türkiye’nin bu buluşmalara ihtiyacı vardı.

Bu buluşmalar siyaset eliyle gerçekleşemezdi. Bunu ancak alimler becerebilirdi. Onlar da şimdi devreye girdi. Zira PKK sahada yenildi ve artık yeni bir döneme girildi.

Doğru olan ‘Siyaset arkadan destekleyecek ancak yeniden buluşmayı alimler gerçekleştirecek’  Dün akşam saatlerinde bölgemizden giden alimlerin önde gelen isimlerinden Sayın Muhittin Yıldırım ile konuştuk. Yıldırım, ‘Allah’ın izniyle yıkılan köprüler yeniden kuruluyor. Yaşadıklarımız kelimelere sığmaz. Yaşayıp anlamak lazım. Bizi bağırlarına bastılar. Biz onları, onlar bizi yanlış tanımış. Dışarıdan basit gibi görünebilir. Büyük bir olay gerçekleşti” dedi.

Güneydoğulu Alimlerin PKK’ya yönelik açıktan tavır ilan edip etmediklerini sorduk. Yıldırım, “Kesinlikle ilan ettiler. Hemen her konuşmada bu konuya değindiler. İnşallah o melun terör örgütü en büyük darbeyi Alimlerden yiyecek” dedi. PKK’ya yönelik bu çıkışların Güneydoğu medyasında yer alıp almadığını sorduk. Yıldırım, “Ben oradaki medyayı da takip ettim. Ne yazık ki Trabzon medyası gibi organize bir medya yok. Ama mesajların tamamı yer aldı. Yalnız öne çıkarıp yeterince vurgu yapamadılar. Ancak şunu gördük. Artık alimlerimizde devlete güven tesis oldu. İnşallah bu süreç devam edecek. PKK’ya karşı net tavır alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere devletin bu projeye tam destek verdiğini düşünüyoruz. Zira hemen her vilayette alimler, valiler tarafından karşılanıp ağırlandı. Kaymakamlar toplantılara katıldı, alimlere yemek verildi. Eskiden Güneydoğulu alimlere kapı kapatan valiler ve kaymakamlar, kapıları ardına kadar açtılar ve alimleri kucakladılar.

Tek kelimeyle yıkılan güveni ve kırılan gönülleri tedavi edecek bir proje. Başlatandan, fikir verenden, arkasında durandan Allah razı olsun. Özellikle projeye her türlü desteğini veren Bakan Sayın Süleyman Soylu’ya teşekkürü borç biliriz. Bir Türkiye projesinin Trabzon merkezli yürümesini iftiharla izliyoruz.

Muhittin Yıldırım’la yapacağımız geniş çaplı değerlendirme röportajını ilerleyen günlerde okuyabilirsiniz.

***

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi bir belediye başkanından öte ilçenin geleceğine kilitlenmiş vaziyette. Özellikle Armada’nın yapacağı ‘Mega Araklı Projesini’ bir an evvel başlatmak istiyor. Bakan Sayın Süleyman Soylu’nun da bilgisi dahilinde yürüyen proje Araklı’yı marka şehir haline getirecek. Bini aşkın yatak kapasitesi ile dev oteller, marina ve sağlık bilimleri fakültesi, özel bir tatil köyü. Bir diğer ifadeyle tam 1 milyar dolarlık bir proje. Böyle bir projeyi Araklı’ya hapsedemeyiz. Yani ‘Bana ne proje Araklı’nın projesi diyemeyiz. Bu proje Trabzon’un projesidir. Hatta Türkiye’nin projesidir. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası bu projeyi öncelikleri arasına almalı ve takip etmelidir. Edindiğimiz bilgiye göre, Trabzon projesi olarak nitelendirilen ‘Mega Araklı Projesi’ndeki istimlak ve devir işlemlerini Büyükşehir Belediyesi yürütecek. Bu doğru ve yerinde bir uygulama. Trabzon’a gelecek olan bir milyar dolarlık yatırım için, Büyükşehir özel bir çaba sarf etmeli. Özel bir birim kurarak bu işi günü gününe takip etmeli. Arap yatırımcılar bezdirilmeden projeye start verilmeli. Zira Trabzon böyle yabancı bir yatırımı bir daha kolay kolay bulamayabilir. Emeği, gayreti, heyecanı ve hassasiyeti için Başkan Recep Çebi’yi ayrıca tebrik ediyoruz.