Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kıssadan hisse

Kıssadan hisse

Trabzonspor'un geldiği son durum canımızı yakıyor, içimizdeki, ateş gün geçtikçe korlanıyor. Trabzonlu olarak sahip olduğumuz tek varlığımız dünyamızdan kayıp giderken herkes kendine göre çözüm aramak yerine sorunu daha da çıkmaz hele getiriyor.

Eyvallah gelinen son durum mutlaka büyük hatalar ve beceriksizliğin eseridir. Ancak bu eleştiri ile göz bebeğimize nasıl faydalı olacağımızı da düşünmemiz gerekir.

Aşağıdaki hikaye belki de yeniden düşünmemize fayda sağlar.

Hindistan'da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz bulup çok beğenirmiş. Ona 'Renklerin Ustası' anlamına gelen Ranga Çeleri adını takmışlar. Ama, kısaca Ranga Guru derlermiş. Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş; ondan resmini değerlendirmesini istemiş.
Ranga Guru, "Sen artık ressam sayılırsın Raciçi. Senin resmini halk değerlendirecek" diyerek, resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. "Yanına kırmızı bir kalem bırak; halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymasını rica eden bir yazıyı da yanına iliştir" demiş.
Raciçi denileni yapmış ve birkaç gün sonra bakmaya gittiğinde görmüş ki, bütün resim çarpılar içinde. Çok üzülmüş. Emeğini ve yüreğini koyarak meydana getirdiği tablo kıpkırmızı çarpılarla doluymuş. Gene Ranga Guru'yu ziyaret etmiş. Ne kadar müteessir olduğunu ona iletmiş.
Ranga Guru, üzülmemesini, resim yapmaya devam etmesini tavsiye etmiş. Raciçi yeni bir resim yapmış ve gene Ranga Guru'ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya ve birkaç fırça ile birlikte... "İnsanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazıyı resmin yanına koy" demiş. Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış; fırçalar da, boyalar da kullanılmamış. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş.
Ranga Guru olayı şöyle yorumlamış:
"Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci konumda, onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarına fırsat verdin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiçbir değeri yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma."

Yapıcı olmak eğitim gerektirir, yapıcı olmak anlayış ister, empati ister, yapıcı olmak adil olmayı gerektirir. Üretmeyen insan yok edicidir.

Bütün camia çözüm için bir araya gelerek katkı sağlamalıdır. Bu saatten sonra yönetimin yanlışlarını dile getirmek Trabzonspor'a hiç bir katkı sağlamayacaktır.

Mevcut yönetim gerekirse istifa ederek yeni bir anlayışla seçime gitmelidir. Sayın başkan Muharrem Usta yarısı istifa etmiş bir yönetimle Trabzonspor gibi büyük bit kulübü yönetme ısrarından vazgeçerek yenilenmiş yönetim listesi  ile tekrar aday olmalıdır.

Trabzonspor'un her şeyden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olan zamandayız...