Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzonspor krizi üzerine...

Trabzonspor krizi üzerine...

Trabzonspor bir kriz döneminden daha geçiyor. 2010-11 sezonundan sonra kurulan en iyi takım ama ortaya en iyi oyun çıkmıyor. Un var, şeker var, su var ama helva yapılamıyor.

Ersun Yanal vakası tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Ersun Yanal böylesi bir takımda başarılı olamayarak kendi karizmasını da sonlandırdı. En büyük zararı ise Başkan ve kulübe verdi. Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, istikrar adına Yanal’ın tüm başarısızlıklarına direndi. Bu bir ilke meselesiydi ve bize göre ilkeli tavır sergiledi. Şayet bu direnişin sonunda başarı gelseydi en büyük pay Muharrem Usta’nın olacaktı. Başarısızlıkta ise hedef haline geldi. Yanal gitti ama çok iyi futbolculardan oluşan takım hâlâ normale dönemedi.

***

Ersun Yanal’dan sonra bu süreçteTrabzonspor’a gelebilecek en iyi yerli hoca geldi. Rıza Çalımbay, mütevazı kişiliğiyle öne çıkarılırken sanki futbol anlayışı göz ardı ediliyor. İyi niyetli olmayanlar “Rıza’ya bir şey demiyoruz amma…” diye başlayarak aslında itirazlarını dillendiriyor. Rıza Çalımbay’a bir şey demeyenler birkaç hafta olsun süre vermeliler. Daha ne kendisi futbolcuları tanıyabildi ne futbolcular Çalımbay’ı…

Rıza Hoca’nın Malatya maçı sonrası beyanatını okuduk. Futbolcuları bireysel olarak beğeniyor. Hatta “Bu takımın fazlası var, eksiği yok” diyor. Ama bir tembellikten ve gerginlikten söz ediyor. Bazı futbolcular için çift idmandan söz ediyor. Takım içi ve takım olarak gerginliğin oyuncuları nasıl strese soktuğunu tahmin edebiliyoruz. Sorumsuz Yanal’dan sonra bu çocukların yeni hoca elinde biraz zamana ihtiyacı var.

Lâkin bizim klasik Trabzon ekibi hiç zaman verme niyetinde değil. “2010-11 sezonundan sonra en iyi takım kötü sonuçlar alıyor” gerekçesiyle aralıkta olağanüstü kongre istiyor. Kongreyi meşru hâle getirebilmek için de “Toplu istifa eylemi” gibi kombinezonlar geliştiriliyor. Yapılan tüm eylemlerin Muharrem Usta kadar kulübü de etkilediğini bile bile yapıyorlar. Trabzonspor’da kaos görüntüsü vermek ve belirsiz bir geleceğe yöneltmek istiyorlar.

***

Trabzonspor’u bugünkü borç yüküyle hiçbir babayiğit taşıyamaz. Muharrem Usta ve yol arkadaşları meseleyi kendi açılarından “onur meselesi” yaptıkları için sonuna kadar gitmek zorundalar. Ne gariptir ki Usta ve arkadaşlarına karşı “Sözünüz var. Bırakıp gidemezsiniz” demek yerine dikenli yollar oluşturularak sonucu belirsiz projeler üretiliyor. Usta’ya destek vermek yerine derin yaralar açılarak yürüyebilmesi engelleniyor. Muharrem Usta’ya kongre yolu gösterenlere Usta da benzer hedefi gösteriyor: “Süreci tamamlayacağız.” diyor.

Muharrem Usta’ya süresini tamamlatmamak isteyenlerin yapması gereken yol daha önce denenmiş!.. Yani çıkmaz yol. Öyleyse Usta’yı başkanlığa bir kişi, üç-beş kişi değil bu camia getirdiğine göre, birileri camianın verdiği sandık kararına saygı göstermeli. Sandıkla gelen sandıkla gitsin. Belki de bu dibe vuruş, bir yükselişin ilk başlangıcı olacak.