Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon da yapar ama…

Trabzon da yapar ama…

Evet başlığımız " Trabzon da yapar ama?" dememin nedeni hem ekonomisi hem de futbolu. Trabzon ekonomik açıdan bulunduğu jeopolitik ve stratejik konum dolaysıyla bu ülkenin vaz geçilmezi. Bir transit ticaret merkezi, uluslararası turizm merkezi ve tarihi ipek yolunun ortasında. İste bu yüzden dönem dönem inanılmaz ekonomik gelişmelerle gündeme gelir. Örneğin 1970 ile 1990 arası İran' a Avrupa’dan gelen ithal malların Trabzon üzerinden gitmesi ile Sarp Sınır kapısının dünya ya açılması ile yaşanan bavul turizmi gibi.

Bunlar Trabzon'un ülke için ne kadar önemli bir konumda olduğunun açık tespitleridir. Ancak şu aralar Trabzon avuç yalıyor desem abartmış olmam. Zira Türkiye ekonomisinde baş gösteren zafiyet hızla ilerlemeye duvara toslamaya doğru yol alıyor. Umarım kısa vadede çözümler üretilir, uygulamalar piyasaları rahatlatır.

Trabzon'un bir numaralı vaz geçilmezi ise tabi ki Trabzonspor. Biliyorsunuz bu kent onunla yatar onunla kalkar. Öyle ki bu uğurda can bile verildi. Varın verisini siz söyleyin. Trabzonspor sevgisi hat safhada ama şu aralar dayak yemeye devam ediyor. Gelen giden atıyor Trabzon bakıyor. Bu kötü gidiş Trabzonspor' a güvenenleri de yanılttı. Borsa' da çok eksilere düştü. Borsada Beşiktaş şampiyonluğunu devam ettirirken Galatasaray ikinci Fener üçüncü ve Trabzonspor da dördüncü oldu. Yani anlayacağınız Beşiktaş'la Galatasaray yatırımcısına kazandırırken Fener ile Trabzonspor yatırımcılarına kaybettirdi.

Bu halka açık4 spor şirketi arasında en fazla piyasa değerine Beşiktaş sahip. Beşiktaş, bu yılın 9 aylık bölümünde 1 milyar 75 milyon TL değer kazandı. Dünyada ki kapitalist sistem bunu gerektiriyor ve her kes bu duruma göre vazife alıyor. Bakalım Trabzon' un hem ekonomisi hem de Futbolu bu kapitalist sisteme uyum sağlaya bilecek mi?