Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Müftülere Nikah Yetkisi Nereden kaynaklandı? Neler getirecek?

Müftülere Nikah Yetkisi Nereden kaynaklandı? Neler getirecek?

Dedi: Müftülere nikah kıyma yetkisi sizce neden gündeme geldi?

Dedim: Tayyip Erdoğan’ın samimiyetinden ve hassasiyetinden dolayı gündeme geldi.

Dedi: Ne demek istiyorsunuz?

Dedim: Nikah akdi çok ama çok önemli bir husus. Ancak ve ne yazık ki bugünün Türkiye’sinde önemini yitirdi. Bir aralar resmi-dini nikah ayrımı vardı. Hemen hemen o da bitti. Nikahı Belediye başkanları veya yetki verdiği memurlar kıyıyor. Artık hemen hemen tek nikah kıyılıyor. Dini hassasiyeti yüksek aileler de tek nikaha yöneldi ama rahatsızlar. Konu bu rahatsızlık üzerine gündeme geldi. Yani Tayyip Bey’in samimiyetinden ve hassasiyetinden…

Dedi: Ben yine anlamadım. Hassasiyet neden ötürü? Neye karşı hassasiyet?..

Dedim: İki şeyden rahatsızlık var. Birincisi; Nikah kıyan belediye memuru nikaha inanmıyorsa!.. Nikah kıyarken alkol almışsa!.. İkincisi; Aileler mehirin belirlenmesini istiyor. Çünkü Kuran’da nikahın şartlarından biri. Kadına taahhüt edilen mehir bildirilecek. Bilmiyorsa, yani bu haktan haberi yoksa bile söyleyip deftere işlenecek. Şahitler şahadet edecek.

Dedi: Anlamadım… Müftünün kıydığı nikah, belediye başkanınkinden farklı mı olacak?

Dedim: Evet öyle görünüyor. Belediye Başkanı veya yetkili nikah memuru nikahı kıyarken ‘mehir’ diye kadının hakkını gündeme getiriyor mu? Hayır. Ama müftüler kıyarken söyleyip belirtecek. Belki deftere bile işleyecek. Oradaki şahitler buna da şahitlik edecek.

Dedi: Ya Allah aşkına… Bu olay kadınlar için büyük imkan. Ama buna karşı çıkanların çoğu kadın. Bu nasıl gariplik? Hani kadın hakkını savunuyorlardı?
Dedim: Onlar ideolojik körlük içinde. Laikliğe aykırıymış. Dileyen belediye memuruna, dileyen müftüye kıydırsın. Kadının hakkını aramak niye laikliğe aykırı olsun.

Dedi: Şimdi bu nikah kadının hakkını arayan, kadını belki gelecekte mağduriyetten kurtaracak bir nikah ama buna savaş açtılar öylemi?

Dedim: Evet doğru söylüyorsun. Düşün ki erkek o nikahta kadına mehir olarak 1 daire verdi. 2 yıl sonra da boşandı. O daireyi vermek zorunda. Hatta öyle evlilikler olur ki mehiri karşılayamayacağı için boşanmaktan vazgeçilir. Zira ‘Nikahta keramet vardır’.

Savaş açma meselesine gelince… Korku şu… Hani ne diyorlardı: ‘Başörtüsü serbest olursa, başı açıklara mahalle baskısı uygulanır!..’ Böyle bir şey olmadı. Üniversitelerin hiçbirinde başörtülü-başörtüsüz kavgası çıkmadı. Kimse kimseye baskı da yapmadı. Nikah da böyle... Yarınlarda da isteyen belediye başkanına, isteyen müftüye kıydırır. Dini hassasiyeti yüksek olan müftüye kıydırsın bu niye rahatsız etsin?

Dedi: Hani müftüye kıydıran daha dindarmış algısı doğar mı?

Dedim: İnsanlar bundan kaçınmıyor ki. Velevki öyle olsun. Yani iş gitsin ve hep müftüler tercih edilsin. Bunun ne zararı var. Kayıt altına alındıktan ve nüfus müdürlüğüne karşı sorumlu olunduktan sonra ne fark eder? Birileri niçin müftülerden imamlardan bu kadar rahatsız oluyor. İlla ölünce mi imamın önüne gelmeye razı olunuyor?

Dedi: Türkiye’nin 81 il ve 957 ilçesi var. Yani 1038 müftü var. Yeterli mi?
Dedim: Müftüler de nikah kıyma işinde imamlara yetki verecek. Yani imamlar da nikah kıyabilecek. Özellikle köylerde…

Dedi: İyi de imam ile cemaat arasındaki iyi ilişki, başta küçük yaş olmak üzere nikahta sahteciliği, hastaya raporsuz nikahı getirmez mi?

Dedim: Hayır ve asla… Cezası ağır ve hiçbir imam bunu göze alamaz. Meslekten men cezası karşısında imam efendi hiçbir hatırı tanımaz. Bundan emin olabilirsiniz.

Dedi: Sonuç olarak bu olay Tayyip Bey’in İslami hassasiyetinin bir sonucu öyle mi?

Dedim: Evet… Samimiyetinin ve hassasiyetinin.