Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Antik Roma, Ortahisar ve açık hava çalıştayı…

Antik Roma, Ortahisar ve açık hava çalıştayı…


Antik Yunan ve Roma’da kral senato üyeleri ile birlikte kölelerin de katılımı ile geniş halk kitlerini Kolezyum misali dev toplantı alanlarında bir araya getirir, şehrin ve ülkenin geleceği ve planlaması ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunurdu.

Önceki gün cep telefonuma, Ortahisar Belediyesinin Trabzon’un geleceği ile ilgili bir açık hava sokak çalıştayı yapacağı duyurusu gelince antik Roma’ya gittim. Trabzon’da bu bir ilkti ve hoşuma gitti. Bütün hazırlıklarımı yaptım, meydan parkına gittim.

Gittim ama hayal kırıklığına uğradım.

Başkan, benim takip ettiğim süre içinde çalıştaya gelmedi. Belediyenin üst düzey yöneticileri de yoktu. Belli ki, duyuru da iyi yapılmadığından halk katılımı da az oldu. Hadi diyelim halk katılmadı, insan kendi çalıştayına gelmez mi? Orada olmaz mı?

Efendim, TBMM’si başkanı Trabzon’daydı da ondan gelemedi. Ne alaka, meclis başkanına dense ki, bizim böyle bir programımız var müsaade eder misiniz? Hayde hayde evet derdi. Hatta, kendi bile gelirdi.

Çalıştayın ilk günü  bana göre amacına ulaşmadı. Çünkü, başkan yeterli zamanını ayırmadı. Umarız ikinci gün hareketli ve bereketli olur.

…………………………………………………………………………………………………………….

İşte benim yaylalarla ilgili önerim…

Hatırladığım kadarı ile Erdoğan Bayraktar’ın döneminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke genelinde yaylalarla ilgili bir düzenleme yaptı. Bu düzenleme kanunlaştı da. Ancak CHP’nin Anayasa mahkemesine müracaatı ile kanun iptal edildi. Ve yaylalar başı boştu, başı boş kaldı.

Şimdi yapılacak olan nedir?

Kaçak yapılan evet yıkılmalı. Ama, geriye dönük de bir şeyler yapılmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir çalışma yapmalı. Yaylalarda imar alanları otlaklar belirlenmeli. Yayla evleri için belli bir kat sınırlaması getirilmesi. Çok katlıların fazla katları yıkılmalı. Tip proje zorunluluğu olmalı.  Beton binalara, ahşap giydirme  şartı getirilmeli. Vatandaşa ev kredisi verilmeli.  Milletin yıkımlar nedeni ile jurnalci olmasını önüne geçilmeli.

Tezden, bakanlık olaya el atmalı. Yapanın yanında kar kalmamalı ama, yaylalarda huzur ve güven de sağlanmalı. Olaya siyasi bakıp, siyasi rant çıkarmamalı.

…………………………………………………………………………………………………………………..

Celil Hekimoğlu ve siyaset

Celil Hekimoğlu’na CHP’nin belediye başkan adaylığı önerebileceğine dair gelişme gündeme oturunca;

-CHP’nin acayip PİAR’ı oldu.

Hekimoğlu adı da tabanda sokakta ve aklı selim CHP’lilerin nezlinde de bayağı karşılık gördü.

Celil Hekimoğlu, kendi ile ilgili bu gelişme şehrin en çok konuşulan konusu olunca bir açıklama yaptı. Siyasette yokum dedi..

Yani, demesi gerektiğini dedi.

Ortada fol yok yumurta yok. Öyle diyecek.

Şu bir gerçek ki, artık Hekimoğlu ne kadar ben siyasette yokum dese de siyasi kulvarlarda konuşulan önemli isim oldu, olacak.

Önceki gün önemli bir Ak Partili  dostum ile sohbet ederken, Celil Hekimoğlu’na kendilerinin de gittiğini, belediye başkanlığı için teklif yaptıklarını söyledi. Demek ki, önümüzdeki günlerde Celil Hekimoğlu iradesi dışında, siyaseten şehrin gündemini belirleyecek.

Yani ok yaydan çıktı.

…………………………………………………………………………………………………………….

ZAYTUNG

Milli Eğitim Bakanlığı, bekar erkek öğretmenler için ütülenmemiş gömleğin üzerine giyilecek kazak genelgesini yayınladı...