Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bu bir ihbardır!

Bu bir ihbardır!

Türkiye koşullarına göre ise oldukça önemli bir ihbardır.

İhmaller nedeniyle yüzlerce ve hatta binlerce kişinin ölümünün yaşandığı bir coğrafyada sonuçları büyük olabilecek bir olasılığın böylece gündeme getirilmesi çok çok önemli.

Evet, yıkılacak olan Trabzon Çimen Fabrikasının baca ve kazanlarında “asbest” maddesinin bulunabileceği olasılığından söz ediyoruz.

Günebakış gazetesi üzerine düşen görevi, asbest maddesinin olabilme ihtimalini gündeme getirdi. Eğer bir asbest maddesi varsa da büyük bir facianın önüne üstlendiği görevle geçecek.

Salı günü yetkililer fabrikada “asbest olup olmadığı” yönünde denetleyecek. Dileriz yoktur da yıkım kolaylıkla gerçekleşir. Ancak bilinmelidir ki bir denetimin yapılabilmesi için bile oldukça uzun bir süreç yaşandı. Bu kadar zor olmamalı ve bu Günebakış’tan önce yetkililerin üzerinde duracağı ve araştıracağı bir konuydu.

Ancak süreç böyle işledi.

Bu farkındalık bu kent için çok önemli. Asbest konusu oldukça önemli bir konu ve bir kez daha öğrendik ki para için yaşamlar yine hiçe sayılmış! Yıllarca yalıtım için sırf ucuz olduğu için bu milletin zamanını en çok geçirdiği yuvalarında bu zehir kullanılmış!

Yazık…

Tabi durum kent dönüşümleriyle birlikte evlerin yıkılmasıyla yeniden gündeme geldi!

Ve tabi yine para konuştu ve denetimsiz, sorgusuz, önlemsiz yıkımlar yapılmaya başlandı. Bu durum hem yaygın basının hem de konuyla ilgili akademisyenlerin gündemi durumuna geldi.

Konuyla ilgili İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı’ya ulaştık. Görüşlerini ve çalışmalarını bizimle paylaştı. Kullanım kolaylığı ve ucuzluğu nedeniyle özellikle inşaat sektöründe kullanılan asbestin zararları konusunda Dünya Çalışma Örgütünün (ILO) verilerini bizlere aktaran Gürcanlı, korkunç gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

Verilere göre her yıl asbest yüzünden 100 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir.

Şimdi anladınız mı Günebakış’ın neyi, niçin yaptığını?

Günebakış üzerine düşeni yapmış, ihbarda bulunmuştur.

Şimdi sıra diğer sorumluluk sahiplerinde.

***

Son olarak KTÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertan Baydar Hoca’ya da birkaç söz etmek isterim. Akla, bilgiye, bilime çok önem veriyorum ve aklın, bilginin ve bilimin ışığından yaşamım boyunca kopmamaya çalışacağım. Ancak toplumdan, toplumun sorunlarından kopuk bir akla, bilgiye ve bilime asla saygı duymuyorum ve duymayacağım.

Bir bilgin gerçeklere kayıtsız kalamaz ve gerekirse gerçeklik için bırakın üç beş kişiyi, bir işletmeyi koskoca toplumu bile karşısına alabilmeli. Sayın Ertan Baydar Hoca gazetemizin “Asbest varsa durum ne olur?” biçimindeki sorusuna “Bana yıkılacağına dair resmi bir yazı getirirseniz o zaman görüş verebilirim.” yanıtını veriyorsa bu toplumdan kopuk bir bilim adamlığıdır.

Saygılarımla.