Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Dünyada sorun bitmiyor

Dünyada sorun bitmiyor

Dünya üzerine musallat olan ekonomik kriz çok uzun sürdü ve aynı hızıyla devam ediyor. Bu krizden çıkmak için gelişmekte olan ülkeler çok uğraştılar. Aralarında Türkiye ekonomisinin de yer aldığı bir dizi yeni gelişen ülkelerin ekonomileri de vardı. Bizim 2010 ve 2011 yıllarında büyüme hızımız oldukça yüksekti. Diğer ülkeleri de peşinden sürükleyen Türkiye her ne kadar öncülük yaptıysa da bu toparlanma maalesef uzun sürmedi. Şimdilerde ise sorun, sorun üzerine biniyor ve dünyada ekonomik problemler artarak devam ediyor.

Bu problem ve sorunlardan kurtulabilmek için dünya ekonomisinin büyük motorlarla hareket etmesi gerekir. Küçük motorlarla yol alma şansı ne yazık ki artık mümkün değil. Zira dünya nüfusu 8 milyarı geçmiş ve üretimden çok tüketim daha hızlılaştı. Hal böyle olunca dünyada süper güç olarak kendini ispat etmiş ülkeler hem sanayi hem de savunma alanında büyük satışlar yapıyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde olan yer altı kaynaklarına saldırarak her şeyi kendilerince muaf sayıyorlar. Bir takım senaryolar üreterek savaşlar çıkartıp ülkeleri bir birine düşürüyorlar. Tıpkı Orta Doğu’da olduğu gibi.

Dünya da artık her şey ekonominin üzerine kurulu. Büyük balığın küçük balığı yediği gerçeği tüm çıplaklığı ile ortada. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi ülkeler dünyanın en büyük pastasını kendilerine rezerv etmiş haldeler. Onların menfaatleriyle örtüşen diğer ülkelerin ihtiyaçları ne yazık ki onların aldıkları aslan payının yanında kemik yalamaktan başka bir şey değil. Hal böyle olunca bu dünyada yaşamanın ne tadı ne de tuzu kalıyor. Umarız beterin beteri var örnekleriyle karşılaşmayız.