Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yazdan kalma bir Kadıralak sohbeti…

Yazdan kalma bir Kadıralak sohbeti…

Trabzon’un en gözde yaylalarından Kadıralak’a yazın Temmuz ayında gitmiştim. Eşim ve çocuklarım da yanımdaydı. Orda yaylacılar ile sohbet ederken demiştim ki..

-Buralarda şahız tapusu var mı?

Yok dediler dedemizin dedesinden gelen bir intikal var.

Peki dedik, şurada bir yeri çevirsem ev yapsam kim ne der?

Dediler ki..

-Kimse bir şey demez ama sabah olunca, evini yanmış görürsün.

Yaylalarda durum bu.

Dedelerimizin dedelerinden kalma yayla geleneği artık yok oldu. Şimdi yaylacılık bir anlamda tatil gibi. Hayvanları için yaylaya çıkanlar çok az çok. Hayvancılık da öldü ya. Devletin arazisi çevrilip, ev konduruluyor, burası bizden sorulur deyip, bir kast sistemi kurulmuş, yayla yağmalanıyor.

Yok artık böyle.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Yaylalar, herkesindir. Herkes yaylacıdır. Herkesin yaylası, herkese açıktır. Yaylara; çimendir, otlaktır. Katlı katlı binalar değildir.

……………………………………………………………………………………………………………………………

Bu manzara içinize siniyorsa yapın gitsin!..

Fotoğraftaki yayla; Sis Dağına ait. Trabzon’un en güzel yaylalarından biri. Son 5 yılda adeta yağmalandı. Görüyorsunuz işte… Yayla yayla olmaktan çıktı.

Peki, ne yapacağız?

Yaylalarımızı nasıl kurtaracağız? Gelecek nesle nasıl emanet bırakacağız?

Fotoğraf, her şeyi gösteriyor.

İsteyen istediği yeri çitlesin, istediği yere ultra lüks katlı apartmanını diksin mi diyeceğiz?

Bir çok yaylamız da aynı fotoğraftaki gibi. Bu çirkin manzarayı gördüğümüzde; yıkalım diyoruz. Yıkım başlayınca da bin bir türlü sebeplerle mazeret uydurup; yıkmayın diyoruz.

Peki, yıkmayalım..

İsteyen istediği gecekonduyu kondursun.

Sonda da ahlayıp vahlamalayın.

Ama öyle olmayacak. Bir yerden başlanacak. Başlandı. Buradan siyasi iradeye çağrıda bulunuyoruz… Geri adım atmayın. Taviz vermeyin. Sessiz çoğunluk sizinle. Aman ürkmeyin. Oy kaygısına kapılmayın. Bilin ki bu cesaretli adımınız, kaybettiğiniz oydan fazlasını getirecektir.

 

………………………………………………………………………………………………………………………..

Kasabanın Şerifi’nden haber var

Geçen gün, trafik konusunda ilçelerin hali perişan demiştik. Hemen hemen tüm ilçelerde ciddi otopark sornunu olduğundan bahsetmiştik. Of’ta ve Akçaabat’ta bizzat yaşadığım oto park sorunundan da bahsetmiştim.

Beşikdüzü Belediyesi medya iletişim sorumlusu Muhammet Taş, ilçenin taşıt ve nüfus yoğunluğunun olduğu yerlerde yapılan otoparkların fotoğraflarını gönderdi. Hepsine baktım, güzel işler. Beşikdüzü Belediyesi, otopark konusunda diğer ilçelerden daha duyarlı olduğun gösteriyor. En azından küçük dokunuşlar yaparak iyi niyeti çapaları var. Tabi tam sorunu çözmese de girişim güzel. Mantık iyi.

Kabasanın Şerif’ini bazı uygulamaları ile eleştirebilirsiniz… Ama adam çalışıyor. Çapalıyor. Hakkını teslim etmek gerek.

……………………………………………………………………………………………………………….

ZAYTUNG

Muharrem Usta, Ersun Yanal’ı kimseye yedirtmen dedi, yiyeceksim ben yerim diye de noktayı koydu..