Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Büyükşehir ortak aklı reddediyor

Büyükşehir ortak aklı reddediyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi kent sorunlarını ortak akılla çözmüyor. Ortak aklı reddeden yaklaşımı en başından beri yazıyoruz. Şimdi karşımıza bir gerçek daha çıktı. Projelerine mühendisler itiraz ediyor.

1- Büyükşehir 750 araçlık bir otopark projesi üreterek kentin ulaşım sorununa çözüm getireceğini ilan etti.

2- Bir süre sonra 750 araçlık otopark kapasitesini 310 araca düşürdüğünü beyan etti.

3- Mazeret olarak, otopark ve etrafı ile Tanjant Yolu’nun 750 araç kapasitesini taşımayacağı gösterildi.

4- Sonra bu iddia da sürdürülemedi. Bir yandan ‘Bu yol, bu kapasiteyi kaldırmaz’ derken diğer yandan Karagöz Meydanı’nın altında da otopark yapılacağını ve kapasitenin yeniden 750’ye çıkarılacağı ifade edildi.

5- Çelişkiler yumağı bu kadar değil. Katlı Otopark Projesi 4800 metrekarelik ticari alana dönüştürüldü.

6- 4800 metrekarelik ticari alan ilan edilirken, bu ticari alana en az 150 araçlık bir otopark gerektiği unutuldu.

7- Büyükşehir’in 750 araçlık otoparkı sonunda 160 araca indi.

Mühendislik projesine aykırı bu tablo, Büyükşehir Belediyesi’ne Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı tarafından hatırlatıldı. Başkan Mustafa Yaylalı, Büyükşehir’den Katlı Otopark Projesi’ni yazıyla talep etti.

Yani, projeye mühendis odalarının itirazı var. Büyükşehir Belediyesi ise hala göndermedi.

Bu ne anlama geliyor? Trabzon Katlı Otopark Projesi bir mühendislik projesi değil… Belediye görülmesini istemiyor.

***

Üzgünüz ama söylememiz gerekiyor ki Büyükşehir Belediye Başkanımız O. Fevzi Gümrükçüoğlu maalesef hep böyle çalışıyor. Yani ortak aklı reddederek ve üstelik yaptıklarını mühendislik projesi zannederek çalışıyor.

Trabzon bütün katmanlarıyla, Kahramanmaraş Caddesinin bir kısmının aktif trafiğe kapatılarak turizme açılmasını istiyor. Başkan cevap veriyor: “Ne yolun altından ne yolun üstünden ne de havaya kurulacak bir sistemle trafik sorunu aşılamaz.” Yani demek istiyor ki; Maraş Caddesindeki sorunun çözümü yok. İtiraz edince de itirazcılara “Dışarıdan gazel okumayın”, “Söyledikleriniz mühendislik mantalitesine aykırı” cevabını veriyor. İşin aslı başkan bu iddiayı dile getirirken olayı mühendislik perspektifinden değerlendirmiyor. Yanı başımızda bir üniversite var. Üniversiteye yazıp da ‘Olabilir mi olamaz mı?’ diye sormuyor. Üniversiteye sorsa, mühendisliğin kararı deyip kabul edeceğiz. Ama kendisi kabullenmeyecek. Zira kendileri Maraş Caddesini çoktan minibüslere tahsis etti. Turizme açılmasını önemsemiyor. Sürekli çelişiyor. Tıpkı Katlı Otopark Projesi’ndeki söylemleriyle çeliştiği gibi… Önce, “Tanjant Yolu 750 aracı kaldırmaz” diyor. Ardından, “Karagöz Meydanı’nın altına girildiğinde yeniden 750 araç sayısına çıkılabilir” çelişkisi gibi. Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası ihaleye çıkmadan projeyi görmek istiyor. Ama Büyükşehir Belediyesi göndermiyor. Biz inanıyoruz ki Katlı Otopark Projesi’ni İMO’ya gönderseler belki 10 tane daha arıza çıkacak. Bu kente zarar verecek belki yeni çizgiler belirlenecek ve itiraz edilip düzeltilmesi istenecek. Gariptir ama başkanımız bu tür ortak görüşlere tahammül edemiyor.  Çünkü ortak aklı reddediyor.

Ortak aklı İtfaiye Kavşağında reddettiği gibi… Ortak aklı Kaşüstü Kavşağında reddettiği gibi… Ortak aklı şehrin kanalizasyonlarının bir kısmının Trabzon sahillerine dökülmesi karşısında takındığı tavıra reddettiği gibi… Ortak akılla yürümediğindenTrabzon’a hala bir Teleferik Projesi armağan edemediği gibi... Ortak aklı reddettiğinden Hafif Raylı Sistemi 9 senede getiremediği gibi… Ortak aklı reddettiğinden şehirde hiçbir küçük dokunuşu gerçekleştiremediği gibi…

İyi ki mega projelerimizi büyük oranda hayata geçirdi. Tek tesellimiz bu.