Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Çimento fabrikası ve asbest tehlikesi

Çimento fabrikası ve asbest tehlikesi

Trabzon çimento fabrikasına yıkılmak üzere mühür vuruldu. Gözler Aşkale Çimento fabrikası yetkililerinin yıkım tarihine ve Trabzon Valiliğinin olaya müdahalesine çevrildi. Sorumlu gazetecilik çerçevesinde Almanya’da yaşayan bir mühendisin uyarısı üzerine fabrikanın yıkımı öncesi ilgilileri “Baca ve kazanlarda asbest kullanılmış olabilir” yönünde bilgilendirdik. Bir anlamda ihbarda bulunduk.

KTÜ, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hamdullah Çuvalcı’nın “Çimento sökülüp yıkılırken ikinci Çernobil yaşanmasın” sözleri karşısında yetkililerin tavrını gözlemledik. Başta Halk Sağlığı Müdürlüğü olmak üzere Çevre Sağlığı Müdürlüğünün harekete geçmesini bekliyoruz. Trabzon’da yaşayan herkesin ve gelecek nesillerimizin sağlığını yakından ilgilendiren bu gelişmeye yönelik duyarlığımızı sürdüreceğiz.

***

Trabzon çimento fabrikasının bundan sonraki süreci başta Valilik olmak üzere Büyükşehir Belediyesinin omuzlarında. Hadise kulak arkası edilecek cinsten değil. Baca ve fırın duvarlarında asbest var mı yok mu yapılacak incelemeler sonunda ortaya çıkacak. Eski bir fabrika olduğu için asbest varlığı ihtimali yüksek. Fabrika yetkililerinin “asbest malzeme yok” demelerinin bir anlamı yok. Var olup olmadığı bir denetimle belli olacak. Zira asbest varsa özel bir yöntemle sökülecek. Yetkililer yıkıma müdahale edip sökümü önerecek ve yetkililer nezaret edecek. Şayet asbest yoksa (ki asbest malzeme kullanıldığına inanılıyor) zaten sorun yok. Trabzon’da yaşayan insanların sağlığını doğrudan ilgilendiren bu olayda başta İMO yetkilileri olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin şimdiden hassasiyet gösterdiklerini gözlemledik. Hassasiyetlerinden ötürü kendilerine teşekkür ederiz. Yalnız bizi değil gelecek nesilleri de ilgilendiren bu olayı takip ettiğimizi belirtmeliyiz.

***

KTÜ, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hamdullah Çuvalcı’nın açıklamalarının ardından konuyla ilgili bir diğer öğretim üyesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertan Baydar Hoca’mızdan da aynı konuda beyanat istedik. Hocamız “fabrikanın yıkılıp yıkılmayacağını, nasıl yıkılacağını bilmediği” belirterek “Bana yıkılacağına dair resmi bir yazı getirirseniz o zaman görüş verebilirim.” dedi. Kendilerine Trabzon çimentonun kaldırılmasının 2 yıldır tartışıldığını, üretimin durduğunu ve yıkılma aşamasına gelindiğini hatırlattık. Trabzon’da yaşıyor olmasına rağmen ve üstelik kendi alanını ilgilendiren bir konuda bu kadar mı habersiz kaldığını hatırlattık. Üstelik bizi ve çocuklarımızı hayatî anlamda ilgilendiren bir konuya daha duyarlı olması gerektiğini ifade ettik. Ertan Hoca, “Benim bir sürü işim gücüm var. Şehirde ne olup bittiğini takip edemem. Bana resmi evrak getirirseniz veya devletin kurumları sorarsa cevap veririm.” dedi. KTÜ’nün şehirden ne kadar kopuk olduğuna bir kez daha tanıklık ettik.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal ne kadar gayret gösterirse göstersin yarım asrı aşan alışkanlığı yıkıp KTÜ’yü şehrin sorunlarıyla ilgili hâle getirmek kolay olmayacak. Yüksek lisansını, doktorasını ve tüm bilim hayatını Trabzon’dan hiç çıkmadan geçiren akademisyenlere toplum hassasiyetini anlatmak kolay olmayacak. Hocanın “Akademisyenin akademik sürecinin bir bölümünü dışarıda geçirmek” zarureti getirmesinin önemini de bir kez daha önemsedik.