Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
İki parti, iki analiz

İki parti, iki analiz

Trabzon’da siyaset her geçen gün hareketleniyor.

AK Parti ve MHP’de yaşananlar siyasetin daha da hareketleneceğinin işaretlerini veriyor. AK Parti’de bugüne kadar 11 ilçe kongresi yapıldı. 11’in de Genel Merkez ne dediyse o oldu. Sadece Maçka’da ikinci bir liste çıktı. İkinci listeyi çıkaranlar ağır bir yenilgi aldı. Bu hafta ise Çarşıbaşı Kongresi var. Tek liste ile biter.

Sonrası ise zor…

Düzköy, Dernekpazarı, Yomra ve Ortahisar gibi tahmini güç ilçeler var.

Hattâ yarış ihtimali oldukça yüksek.

Her ne kadar il başkanlığı noktasında Haydar Revi’nin yeri garanti gözükse de oluşturacağı yönetimi bekleyenler var. Bekleyenler kim? Tabii ki Meral Akşener’ciler. “AK Parti’den küsüp kopacak isimlerin ilk durağı Meral Akşener’in partisi olur.” Bunu bize AK Partili bir dostumuz söylüyor.

Bakalım süreç nasıl sona erer?

***

MHP’de de kongre süreci devam ediyor. Son olarak Ortahisar Kongresi yapıldı. Kasımda il kongresi var. MHP de tıpkı AK Parti gibi Genel Merkez odaklı bir kongre süreci yürüttü. Bazı ilçelerde kongre yapılmadı, atamayla devam edecek. Kongre yapılan ilçelerde ise ikinci bir liste çıkmadı. İkinci liste konusunu gündeme getiren dahi olmadı. Son yapılan Ortahisar Kongresi’nde il delegesi yapılanlarla yapılmayanlar karşılaştırıldığında Nihat Birinci müdahalesini net olarak görüyorsunuz.

Anlaşılan o ki Nihat Birinci rakip istemiyor.

Eski İl Başkanı Muhammet Öztürk yazılıyor ama ekibinin önde gelen isimleri il delegesi yapılmıyor. Burada sanki Muhammet Öztürk’e bir mesaj var.

O mesajı bizim gibi Muhammet Öztürk de gayet net okumuştur.

Ancak yine de Muhammet Öztürk’e ‘il başkanımız ol’ baskısı yapılıyor.

Ancak biz Muhammet Öztürk’ün zaten böyle bir adım atacağına inanmıyoruz.

Siyaseti biraz daha böyle takip edeceğini düşünüyoruz.