Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kendine burun kıvıran şehir…

Kendine burun kıvıran şehir…

Avrasya Üniversitesi dün 6.  Eğitim- Öğretim Yılı için ders başı yaptı. 250 civarında akademisyen, 80 civarında çalışan ve Trabzon’a getirdiği 10 bin civarındaki öğrenciyle Avrasya, Trabzon için KTÜ’den sonra en önemli yatırım haline geldi. Avrasya’nın Trabzon’a katkısı maddi ve manevi olarak değerlendirilmelidir. Maddi eksenli bakıldığında belki de Trabzon’a dışardan en fazla para getiren müessesedir.

Manevi açıdan bakıldığında ise Trabzon’a sağladığı marka değerin önemi para ile ölçülemez. Özellikle siyasilerimiz ve işadamlarımız Trabzon’u anlatırken özel üniversitenin varlığını öne çıkartmakta ve ‘artı değer’ olarak sunmaktadır. Yine manevi bakımdan, bilimsel katkısı ve 250 akademisyenin varlığı marka değerin önemli bir parçasıdır.

Hal böyle iken… Yani Trabzon’a maddi ve manevi bunca katkı sunan bir kuruma şehir hala burun kıvırmaktadır. Burun kıvırma hâli ilk kez yaşanmıyor. Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Ömer Yıldız’ın 2004 yılında başlayan üniversite kurma girişimi ancak 6 yıl sonra ve 2010 yılında sonuçlanmıştı. 6 yıllık zaman kime zar verdi? Hiç şüphesiz kaybeden Trabzon’du. Bugün bakıyoruz ki, ‘burun kıvırma’ keyfiyeti hala devam ediyor. 2004-2010 yılları arasında ‘Ömer Yıldız bu üniversiteyi kuramaz’ denilerek burun kıvırıldı. Peki bugünün mazereti hangi temele dayanıyor. Avrasya’nın yürüyüşünde neden önü açılmıyor? Avrasya’nın açılış töreninde hala bunlar mı konuşulmalı? Ömer Yıldız’ın söylemleri kentin beklentisi olan 7 mega projeden daha mı önemsiz? Sitemlerini birlikte bir kez daha okuyalım:

Sayın Valimiz biliyor. Bizim bir Bilim Köyü Projemiz var. Sitemlerim onun içindir. O projeyi hayata geçirirsek bu 2 Avrasya demektir. 2 bin 500’den fazla insana iş vermiş olacağız. Ortahisar Belediye Başkanımıza da görev düşüyor. Onun alanına düşüyor. Destek verirlerse en kısa sürede tamamlamış oluruz. Biz kimseden para istemiyoruz. Sadece önümüz açılsın.’

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Vali Yücel Yavuz’a ne diyor? “Bilim Köyü Projemiz var. 2500 kişi çalışacak. Kimseden para pul istemiyoruz. Sadece önümüz açılsın yeter.”

Sahi bu sözler, burun kıvrılacak veya kulak ardı edilecek sözler mi? Bir otel yapacak işadamının ayağının altına kırmızı halı serenler!.. 100 işçi çalıştıracak bir fabrika için Ankara’ya 50 kez gidip gelenler… 10 kişiye iş bulunca 10 kez basına beyanat veren milletvekillerimiz!.. 2 bin 500 işçi çalıştırmayı vaat eden Ömer Yıldız’ın sözleri bunlara ulaşmıyor mu? Ne istiyor Ömer Yıldız bu şehirden… Şehri yönetenlerden… Sözü dinlenenlerden… Şehri çok sevdiğini söyleyenlerden… Başka zamanlarda en önde yürüyenlerden… Para istemediğine göre… Bankalardan kredi istemediğine göre ne istiyor? Aslında işin muhatabı olmamasına rağmen Vali Yavuz’a niçin sitem ediyor?

Vali Bey niçin cevap vermedi? Alanına girmiyordu yoksa yetkisini aşıyor muydu? Bize göre yetkisini aşıyordu. Sorunun çözüleceği yer Ankara… Lakin bu sesi önce Trabzon’un duyması lazım. Trabzon’daki STK’ların kanaat önderlerinin bu çağrıya kulak kabartması lazım. 2 bin 500 işçi ne demek? Meseleyi önce STK’larımızın sahiplenmesi lazım… Yerel siyasi dinamiklerin ve özellikle muhalefetin sahiplenmesi lazım. Onlar içselleştirecek ve yüreklerinde kent sorunu haline getirecekler ki ses Ankara’da yankılansın.

Öyle anlıyoruz ki, burun kıvırmaya devam ediyorlar. Tıpkı 10 yıl öncesi gibi… Bilmiyorlar ki burun kıvırdıkları Avrasya değil, Trabzon… Ne hazin bir tablo ki Trabzon kendine burun kıvırıyor.