Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Olmaz dedik ya!

Olmaz dedik ya!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak’tan ayrılmak ve yeni bir devlet kurmak için hani şu uzun yıllardır dilimizden düşmeyen Kürdistan devletini kurmak için referanduma gidecekler. Biz her ne kadar olmaz, yaptırmayız dediysek de inatla bunu yapabilmenin peşinde koşup duruyorlar.  Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, bu yolun açılması için zaman içinde büyük uğraşlar vererek arkasını sağlama almış durumda. Zira Amerika ve onun jandarması İsrail sonuna kadar bu işi savunuyor ve destekliyorlar.

Bu referandum birkaç istekli devlet dışında dünyada pek destek bulmuş değil. Başta Türkiye, İran, İngiltere, Rusya ve Almanya, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana tavır koyarak o bölgede yeni bir devletin kurulmasına karşı çıktılar. Hiç kuşku yok ki Kürdistan’ın bağımsızlık arzusu bu kez olmasa bile ileri ki yıllarda yeniden gündeme gelecek ve başımıza bela olmaya devam edeceklerdir. Onların bu hayali 100 yıldır süregeldi. Kürdistan devletini gerçekleştirmek için Irak Kürtlerinin ilk fiili adımı bu referandum olacaktı. Bu hayali gerçekleştirebilmek için hâlâ ısrar ediyorlar. Bugün cumartesi olmasına rağmen pazartesi günkü referandumdan vazgeçtik demediler. Dünya ülkeleri bunu doğru bulmamasına rağmen hâlâ ciddi bir açıklama yok. Umarım vazgeçerler, aksini düşünmek bile istemiyorum.

Şayet vazgeçmez ve bu referandumu yaparlarsa fena hâlde bombardıman olacaklar. Zira biz vurmasak bile İran onların gözünün yaşına bakmayacak. Böyle bir devletin kurulmasına hiç kimse razı gelmez, gelemez. Zira bu büyük bir örnek teşkil edecek ve bu isteklere bağlı isteklerin ardı arkası kesilmeyecek. İşte bu yüzden buna biz müsaade edemeyiz ve etmemeliyiz. Aklın yolu bir, tıpkı dünya ülkelerinin bu işe karşı çıkmalarındaki mantık gibi.