Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
İki konu iki eleştiri

İki konu iki eleştiri

“BÜYÜKŞEHİR’İN  geç de olsa yapımına karar verdiği “Raylı Sistem Projesi” yıl sonu bitiyor. Buraya kadar her şey güzel. Ya bundan sonrası!.. Bundan sonrası yok. 400 milyon lira para gerektiği için ve para bulma imkanı olmadığı için proje raflarda bekleyecek. Kalkınma Bakanlığının, DPT’nin kriterleri varmış!.. Trabzon o kriterleri henüz tutturamamış!.. Dolayısıyla hafif raylı sistemi yaptırabilmek için Büyükşehir kredi de kullanamazmış!..

Trabzon’da ulaşım çaresizliğe esir oldu. Önümüze bilimsel bir ulaşım raporu konmadı. Araç sayısı üzerinden bölme ve çarpma işlemi yapılarak Maraş Caddesi’nin 384 metrelik kısmı trafiğe kapatılamıyor. Yer altından bile gitseniz çözümü yok. Çaresizlik içinde Pakistan caddelerini yaşayacağız.

Başkanımız  Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu böyle diyor. Demir yolu zaten yok. ‘Bari hafif raylısını getirelim’ dedik ama anladık ki o da yok. Geriye otoparklar kalıyor.

750 kişilik belediye otoparkı 310 araca indirilerek otoparkın yanına restoran ve kafeler yapılıyor. Mazeret olarak da “O bölge, 750 aracın otoparka girip çıkmasını kaldıramaz. Ortaya yeni bir trafik sorunu çıkabilir.” deniyor. Tam inanacak gibi oluyoruz ama bu kez yeni bir teori önümüze geliyor. “Karagöz Meydanı altına inerek 310 araçlık otoparkı artırabiliriz.” İyi güzel de Karagöz Meydanı’nın altına bu araçlar nereden girecek? Uzunsokak’tan girecek halleri olmadığına göre yine bu noktadan girecek. Hani araç yoğunluğu vardı!.. Hani 750’den 310’a “Bu yoğunluğu bölge kaldıramaz.” diye vazgeçildi. Madem öyle, Karagöz Meydanı’nın altına niye inilsin?

Sonuç: Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılmasını unutalım!.. Hafif Raylı Sistemi 2019-2020’de ve belki 2023’te görmeyi de beklemeyelim. Kentin hemen her caddesi ve sokağı yasal otopark oldu. Onun için otopark beklentisine de fazladan girmeyelim.

Fikir üretip, öneri getirip kimseyi rahatsız da etmeyelim. “Bu kentin trafiğini hiç kimse normalleştiremez.” deyip geçip gidelim!..

***

Birisi şehid-i muazzez… Trabzon’un aziz şehidi. Boztepe’de mahzun mahzun yatıyor. Diğeri ilkokulu Trabzon’da okuyan bir Trabzon sevdalısı. Bugünkü nesillere verdiği emeği ile inşallah cennetten bizi izliyor. Ali Şükrü Bey ile Prof. Dr. Necmettin Erbakan…

Trabzon İl Milli Eğitim Komisyonu, Ali Şükrü Bey ve Necmettin Erbakan gibi iki önemli şahsiyetin isimlerinin Trabzon’daki iki okulda yaşatılmasını önermiş. Başka isimler de var gibi. Onay yazısı Vali Bey’e gitmiş.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, iki isme takılmış. Ali Şükrü Bey ve Necmettin Erbakan… Bu iki ismin çok kıymetli isimler olduğunu belirterek, “Trabzon’da böyle küçük okullara değil, bu isimleri büyük yerlere koymak lazım!” diyor. Büyük yerlerden nerelerin kast edildiği belirtilmiyor. Belli ki geçiştiriliyor.

Giresun, Topal Osman ismini yaşatıyor ama Trabzon, Ali Şükrü gibi aziz bir şehidinin adını imam hatip ortaokuluna bile veremiyor. Veremiyor çünkü Vali Bey endişe ediyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı her gelişinde Ali Şükrü Bey’i yad ediyor ama kentin valisi komisyonun verdiği ismi onaylayamıyor.

Bu ülkeye hizmet eden isimlerden merhum Süleyman Demirel’in, Turgut Özal’ın isimleri birçok ilde liseleri süslüyor ama sıra Necmettin Erbakan’a gelince “Daha büyük yerlere vermek lazım.” denerek tereddüt ediliyor.

Galiba biz o meş’um psikolojik eşiği aşamadık!..

Haksız mıyız Sayın Valim!..