Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hukuki güvenlik yok mu?

Hukuki güvenlik yok mu?

Yeni adli yıl açılışı dolaysıyla birçok ilde ve yerde törenler düzenlendi. Bakıyorum da hemen her yerde hukukun ayaklar altında gezindiğini ve kişilerin hukuki güvenliğinin kalmadığına vurgu yapılıyor. Yani ben şahsen anlam veremiyorum ve inanamıyorum. Zira bu söylenenlerin yarısı doğru olsa öldük, bittik demektir.  Ne demek hukuki güvenliğin bulunmaması. Ne demek yani bağımsız bir yargı istiyoruz. Ne demek oluyor tarafsız yargı. Adil yargılanma hakkı bu ülkede kalmadıysa vay halimize. Bunca hakim, savcı, yargıç ve hukukçular ne iş yaparlar. Bunlar taraflı ve ahbap çavuş ilişkisi içindeyseler bunlara FETO benzeri bir ilişki içinde olduklarını söylememizde hiç bir sakınca olmaz herhalde. Ben şuna inanıyorum, hukukçular kişilerin haklarını ve yapılan haksızlıkları endişesiz, korkusuz ve hakkın özüne uygun olarak değerlendirmektedirler.                        

Hiç kuşku yok ki yargının dayanağı evrensel hukuk kuralları, temel hak ve özgürlükler ile bağımsız ve tarafsızlık ilkelerine dayanır. Bunu bu ülke de hiç yokmuş gibi göstermeye çalışmak yada öyle gibi lanse etmek yediğin tabağa tükürmektir. Benim bu anlamsız söylemleri kabul etme şansım yok. Zira bu kadarına inanacak olsam ben bir insan olarak bu şartlar altında zaten yaşayamam. Ülkemizin şu aralar geçirmekte olduğu zor sürecin farkındayız ama bunu paranoyaya çevirmemeliyiz. Adalet sistemimizdeki bazı aksaklıkların hepimiz farkındayız. Ama vur demek öldür demek olmamalı. Biz bir birimize tahammül etmek ve yaralarımızı birlikte sarmak zorundayız. Ben bunu bilirim bunu söylerim. Sizinde benim gibi düşündüğünüzü biliyorum.                        

Yeni adli yılda ayrıştırmacı değil bütünleştirici olmalıyız. Hepimize hayırlı olması dileğiyle.