Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yatırım Adası, Vizyon ve TTSO Seçimleri…

Yatırım Adası, Vizyon ve TTSO Seçimleri…

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile mimarlarından biri olduğu Yatırım Adası’nın bundan sonraki sürecini konuştuk. Yatırım Adası, kent hassasiyeti taşıyan iki insanın ürettiği bir proje... Lojistik Merkez, Sürmene’den kayınca Eski DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ve Suat Hacısalihoğlu bu projeyi üretti. Projeye, 2012 yılında bir Trabzon ziyaretinde TTSO’da inceleyen dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onay verdi. Tam 6 Bakan’ın huzurunda onay alan proje, hayata geçmek için bile tam 5 yıl bekledi. Çünkü o günden sonra gerek Bilim, Sanayi ve Teknoloji ve gerekse Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarında tam 3’er kez Bakan değişti.

***

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile Bakanlar Kurulu’nda dolgusu geçen projenin bundan böyle işleyecek sürecini konuştuk.

1- Yatırım Adası’nın dolgu işini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üstlendi. Dolgu işi 2018 Yılı Yatırım Programına alındı. İki yılda bitmesi planlanıyor. Dolgu 1800 dönümden 2500 dönüme çıkartıldı.

2- Yönetici şirketi TTSO hazırlayacak. İnşaat devam ederken talepler alınacak. Dolgu bittiğinde doğrudan tahsislere geçilecek. Yani işlemleri TTSO yürütücek.

3- Parası olan, cakası olan, arkası olan yer alamayacak. Proje bakanlık tarafından da çok önemseniyor. Yer tahsisi yapılacak şirketlerin şartları belirlenmiş. Ekonomi Bakanlığı’nın ‘Özel Destek Kapsamı’na aldığı işlere yer tahsisi yapılabilecek. Sektörler belirlenmiş. TÜBİTAK’ın onay verdiği sektörler. Orta ve Yüksek Teknolojik Ürünlerin üretimi desteklenecek. Bir diğer ifadeyle darada hafif, pahada ağır ürün üretimine tahsis yapılacak.

4- TTSO Başkanı Hacısalihoğlu’na, ‘Bu evsafta yeterince yatırım bulup bulamayacaklarını sorduk. Hacısalihoğlu hiç endişe taşımıyor. Bakın neler diyor: “Yatırımcı bulma konusunda hiçbir endişemiz yok. Belirlenen o sektörler doğrultusunda bir taraftan yatırımcı bulurken bir taraftan da dolgu bittikten sonra Bakanlar Kurulu kararıyla yatırım teşvik kapsamına alınacak. O da özel teşvik kapsamına alınınca burada her şey çok daha teşvik edici ve kolay olacak. Bunlara baktığımız zaman bunların yapılması konusunda en ufak bir şüphemiz ve korkumuz yok. Çok da hızlı olacağını biliyoruz.” dedi.

5- TTSO Başkanı’na Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Oda’yı 5 yılda iki kez ziyaret ettiğini hatırlatarak, bunun bir tesadüf olup olmadığını sorduk. Hacısalihoğlu iki ziyaretin de bilinçli yapıldığını ve Erdoğan’ın proje üretmesinden ötürü TTSO’yu çok önemsediğini söyledi. Zira her iki ziyarette de kentin ve bölgenin geleceğini ilgilendiren projeler konuşuldu.

***

Şu soruyu kendimize sorarak Yatarım Adası’ndan, TTSO seçimlerine geçiyoruz. ‘Recep Tayyip Erdoğan gittiği şehirlerde acaba kaç Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti?’ Cevabını biz verelim. Bir elin parmaklarını geçmez. Aslında biz biliyoruz ki ziyaret edilen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası değil, proje üreten başkanı...

***

Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçim süreci başladı. Başkan Suat Hacısalihoğlu’nu devirmek için şimdiden masalar kuruldu. Seçim demokrasinin özü. Elbette olacak. Ama daha başarılı olmak amaç olmalı. Meclis üyeliğine seçilecek olan işadamları amaçlarını belirlemeli. Hakikaten Suat Hacısalihoğlu’ndan daha başarılı bir işadamını mı desteklediklerini sorgulamalılar.

Trabzon, ahbap-çavuş ilişkilerle geliştirilen, kişisel çıkarların gözetildiği bir Ticaret ve Sanayi Odasını taşıyamaz. Yatırım Adası gibi bir projeyi hayata geçiren bir oda başkanını devirmeyi hedeflemek Trabzon kent hassasiyeti ile değerlendirilemez. Olması gereken, Hacısalihoğlu’na ürettiği bu mega projesini hayata geçirip 2023 vizyonuna vereceği katkıya destek olmaktır.

Trabzon’un vizyonuna ve derin sağduyusuna hep güvenenlerdeniz...