Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bir empati; Belediye otobüsü şoförlüğü!

Bir empati; Belediye otobüsü şoförlüğü!

Önceki gün, iki saatliğine kendimi belediye otobüsü şoförü yerine koydum. Bindim otobüse, şoförün tam arkasına oturdum. Koca otobüsü ben sürüyorum gibi, daldım trafiğe.

Hattım, Beşirli’den KTÜ’ye

Bir kere bütün bir yol boyunca belediye otobüs durakları park olmuş. Çok zorlanıyorsunuz, durağa girerken. Durağı gasp eden sürücülere, vatandaşın da tepkisi hiç yok. Ama, otobüse bindiğinde çalışmayan klimanın hesabı şoförden soruluyor. Teknik servisin vurdumduymazlığı şoföre fatura ediliyor.

Otobüslerde saygı hak getire. Yaşlılar ayakta. Utancımdan öldüm.

KTÜ yokuşunda sağlı sollu park eden araçlar valla Afrika ülkesinde yok. Yok böyle ilkellik. 

Bir kart basmayanlar var. Şoför olarak bu tipleri tanımak zorundasınız. Belediyenin yüzü olarak, vatandaş sizi görüyor. Durak dışı yolcu alımları büyük sıkıntı. Birini alıyorsunuz, arkadan bir ses, geçen gün beni almadın.

Şoföre sordum, psikolojik destek alıyor musunuz? Hayır dedi. Valla bu laşka trafikte, bu desteği almadan sürücü olmak, her baba yiğidin işi değil.

Bir de mesaileri zamanında ödenmeli.

***

Fındıkta “Maşa “aramak…!

Şu sıralar nereye gitsek, nerede otursak, nerede dertleşsek hemen vatandaşlar dert yanıyor..

“Ne olacak fındığın hali…Yazsanız ya…”

Fındık konusunda konuşması gerekenler konuşmuyor, gazeteciler yazsın deniyor.

Konuşacaklar önce konuşacak.

Üretici sesini duyuracak.

Tepkisini koyacak. Gazeteci de yazacak.

Bunu rağmen yine de yazıyoruz. Yine de fındıktaki dramı dile getiriyoruz.

Ben inanıyorum ki, sokakta fındıkla ilgili bize yapılan saundun yarısı iktidar milletvekillerine yapılsın, bir şeyler farklı olur.

Üretici oyunu verdiği vekile, sıkıntısını her platformda dile getirmeli.

Çekinmeden, korkmadan bu hakkı çünkü..

***

KTÜ’nün 15 özel öğrencisi

KTÜ’de Türkiye genelinde en köklü bölümlerden biri de Fizik Mühendisliğidir. Son yıllarda iş alanı çok daraldığı için bölüm tercih edilmiyordu. Bölüm binası sessiz, anfiler öğrenciye hasretti.

Her ne kadar bilimden uzaklaştık dense de Fizik genç kuşakların son yıllarda ilgisini çekmeye başladı. Bütün bilimlerin hatta teolojide bile,  fizik her şeyin temeli.

KTÜ’nün fizik bölümü bu yıl 15 kontenjanla öğrencilerin huzuruna çıktı. Ve ilk kez son on yıldan bu yana bölümü kazanan 15 öğrencinin 15’i de kayıtlarını yaptırdı.

Bölümde bir bayram havası var.

Prof Dr Uğur Çevik, öğretim yılı başladığında KTÜ’den mezun ülkenin en önemli araştırma projesinde çalışanları yeni öğrencileri ile tanıştıracak.

KTÜ’nün bu 15 özel öğrencisine, KTÜ yönetimi bana göre gözü gibi bakmalı.

***

ZAYTUNG

Fenerbahçeli taraftarlar, yabancı kuralının kalkması durumunda kulübün yeni Ozan Tufan'lar bulması olasılığından endişeli...