Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Maçka’da neler oluyor…

Maçka’da neler oluyor…

Bayram ikinci günü Eren Bülbül’ün mezarını ziyaret ettim. Ailesi basında yer alan bazı haberlere tepkili. Sözcü Gazetesi’nde yer alan manşet, ailenin epeyce canını sakmış. Hani bizim CHP’li vekilin destek verdiği o haber. 200 kilo unun orda ne işi varmış. Terör uzmanı ya bunlar…

Trabzon’dan yola çıktım. Maçka’yı geçtikten sonra Köprüyanı yoluna girdim.  Dar yollardan tırmanışa geçtim. Olay günü araçların çıkmadığı yerlere belediyenin beton döktüğünü gördüm. Uzun bir tırmanışın ardından köyün en tepesindeki evin hemen altında bulunan Eren Bülbül’ün mezarına ulaştım. Mezar ziyaretinde tüm yüreklerin birleştirdiğini gördüm. Ziyarete gelelerin kendilerinden bir parça bıraktığına şahit oldum. Mezar ziyaretinin ardından patika yoldan üç dakika süren bir yürüyüşle çatışmanın olduğu noktaya ulaştım. İkin evin arasında bir yalak.  İşte o yalağın önünde şehit düştü, Eren Bülbül.

Nereden ateş açıldığını sordum. İki evin hemen üzerinde baraka haline dönüştürülmüş bir depo gördüm. O deponun hemen yanından ve önünden ateş açıldığını söylediler. Kamufle olmak o kadar kolay ki. Kafanı kaldırsan, yinede bir şey göremiyorsun. Pusu kurulan noktanın hemen arkası orman. Ormana girdin mi, artık görünmezsin. Yani filmlerde izlediğimiz,  Vietnam’dan farksız.

Ormanın derinliklerinde Ankara’dan gelen jandarma operasyon taburu (JOPER) bulunuyor. Bu tabur, jandarmanın bordo berelilerden oluşuyor. Yani Diyarbakır’ı temizleyen takım Maçka’da. Operasyonu ise taburun başındaki Tuğgeneral yürütüyor. Aldığı her bilgiyi de Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’e aktarıyor. Bu hafta yeni bir tabur geliyor. O tabur Diyarbakır’dan gelecek. Taburun başında da Trabzonlu bir komutan bulunuyor. Yani bizi bizden daha iyi bilen bir komutan, artık o da sahada görev yapacak.

İçeride JOPER ve jandarma timleri operasyonu adım adım yürütürken, yeni bir hırsızlık olayı yaşandı. Sındıran’da iki evden gıda maddesi çalındığı ihbarı geldi. Adi bir hırsızlık olarak adlandırmak istedim, olmadı. Çünkü evden çalınan gıda maddeleri arasında pil olduğunu öğrendim. Pil kime lazım olur. Tabi ki, örgütle irtibat kurmak isteyen teröriste. Hemen ardından kestirme alındı. Yani telisiz konuşması. Tesadüf mü, bence değil. Belli ki, yeni gruplar bölgeye sızmak istiyor. Akla ilk gelen ise geçen hafta Çamoluk kırsalında görülen üç kişilik terörist grup oldu. Onların da kimlikleri ve fotoğrafları istihbarat birimleri tarafından deşifre edildi. Yani elde yeni bilgilerde mevcut.

Şimdi ne olacak.

Yeni grupların bölgeye girmesinin önüne geçmek için operasyonlar aralıksız olarak sürüyor.  İçerde ise teröristleri yakalamak için çalışma gece gündüz devam ediyor. Bölgedeki teröristlere destek olup olmadığı araştırılıyor. Kolay değil, 5 metre önümüzü göremediğiniz ormanlarda karış karış terörist aranıyor. Yakalayamazlar demeyin, yakalanacaklar.  Eldeki bilgiler ve bulgular, bunu gösteriyor. Giresun kırsalında nasıl olduysa, Trabzon’da da olacak. Sadece biraz sabır. Hepsi bu.

*****

Trabzon yeni emniyet müdürüne kavuştu. Bayramın birinci günü devresi ve yakın arkadaşı olan Ahmet Hakan Arıkan’dan görevi devralan Orhan Çevik’in de Ankara geçmişi bulunuyor. Aynı Ahmet Hakan Arıkan gibi. Uzun yıllar istihbaratta görev yapan Çevik, 17/25 Aralık sonrasında Ankara’daki toplumsal olaylarının bastırılmasında ikinci adam olarak görev almış. Güvenlikten sorumlu emniyet müdürü yardımcısı olan Orhan Çevik’in şehri sahiplenmesi halinde yeni gelen ekibiyle birlikte başarılı olacağını düşünüyorum. Yeni gelen ekipte biri Kırklareli diğeri Hakkari’den olmak üzere işini bilen iki adamın geldiğini biliyorum. Elde bulunan ve terfi eden iki müdür yardımcısının 6 ay süreyle gitmesine de izin verilmezse,  Orhan Çevik’in Ahmet Hakan Arıkan’ın yaptıklarının üzerine koyarak yürüyeceğini düşünüyorum.

*****

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde sular durulmuyor. Üç dönemdir sekreterlik görevini yürüten arkadaş aniden görevini bıraktı. Yönetim, raporlu göreve dönecek dediği sekreterin yerine yeni bir sekreter almış. Hani Trabzonspor Genel Müdürü Sinan Zengin’i Nevzat Aydın ile gizli gizli fotoğraflayıp yandaş meslektaşına servis yaparak, genel müdür ile başkanın arasını açmak isteyen gazetecinin refaransıyla işe başlamış. Cemiyet yönetiminden sekretere yönelik ağır suçlamalar kulağımıza gelirken,  sekreterinde dava açma hazırlığına girdiğini öğrendim. Tüm kamuoyu sekreterin geçmişe dönük konuşmasını bekliyor. Belki cemiyetin paralarının nerelere uçtuğunu öğreniriz.