Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon’a dair üç konu

Trabzon’a dair üç konu

Trabzon, geç bulduğu başarılı bir Emniyet Müdürü’nü erken uğurluyor. Zor zamanda Trabzon’a gelen Hakan Arıkan kenti erken özümsedi. Sağlıklı ilişkiler kurarak sorunların üzerine gitti. Terör Şube’nin dağıtılması zor durumda bıraktıysa da sorunu erken halletti.

Emniyet Müdürlerinin güvenlik birikimleri kadar vizyonist bir çizgi sürdürmeleri de önemli. Bu vizyon ve öngörü aynı zamanda suçu, oluşmadan önleme keyfiyetini de içerir. Sorunlara yaklaşımı, ortak aklı önemsemesi ve meselelere İçişleri Bakanı’nın kentinde görev yapıyor olarak bulması Arıkan’da gördüğümüz farklılıktı. Keşke uzun yıllar Trabzon’da kalabilseydi. Buna Trabzon’un da ihtiyacı vardı. Güle güle Müdür Arıkan…

***

Önümüzde TTSO seçimleri var. Ekim ayında yapılması planlanan Meclis üyelikleri seçimleri için çalışmalar başladı. Eskiden daha bağımsız çalışma yürüten TTSO Meclis üyesi adayları şimdi taktik değiştirdi. Yalnız Meclis üyelikleri için değil, başkanlığı da hedef alan bir çalışma yürütüyorlar. Dolayısıyla iş çevrelerinde ciddi bir organizasyona giriyorlar.

Bugünden bakıldığında Başkan Suat Hacısalihoğlu’na  başkanlıkta yine rakip çıkacak gibi gözüküyor. Bize göre TTSO’nun en başarılı başkanlarından biri olan… Hatta en başarılısı sayılmaya aday Hacısalihoğlu keşke tek aday olabilseydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki kez ziyaret edip proje konuştuğu bir oda başkanı. Trabzon tarihinin en önemli ticari yatırımı olan Yatırım Adası’nı kente ve bölgeye kazandıran iki isimden biri...Trabzon turizmi için Ortadoğu’yu su yolu yapan, irade koyup sorumluluk alan üç isimden biri olan Hacısalihoğlu keşke rakipsiz olsaydı.

Ama burası Trabzon ve seçim bu kentte başka bir şey!.. Evet, seçim demokrasinin vazgeçilmez unsuru. Lakin Trabzon aynı zamanda bir vefa kentidir. Hizmet edeni de tanır hizmet adayını da… İş çevreleri en doğru kararı verecektir.

***

Güneydoğulu Aydınların Trabzon ve Rize ziyaretini en başından beri önemseyenlerdeniz. Kardeşlerin Buluşması olarak nitelendirdiğimiz ziyareti Diyarbakırlı Tayyip Elçi beyefendi, ‘Kardeşliğin Canlandırılması’ olarak düzeltti. PKK terör örgütüne karşı artık alimlerin de söyleyecekleri olacak. Aynı zamanda Dünya Alimler Birliği üyesi olan Tayyip  Elçi Hocaefendi’ye bugüne kadar neden sessiz kaldıklarını sorduk. Tarihi bir gerçeği tüm çıplaklığıyla açıkladı. Şunları söyledi:”Aslında din adamlarının iki kıskaç arasında kıstırıldığını ifade etmek istiyorum. Bir taraftan menfi güçler din adamlarını yıpratmak, itibarsızlaştırmak ve onlar üzerinden dini itibarsızlaştırmak için yoğun psikolojik baskı uyguladılar. Diğer taraftan din adamları devlete sığınmak istedi. Ama sığınacak devlet şefkati de görmedi. Çünkü devlet de din adamlarının üstüne gitti. Bizatihi benim kursum 98-99’lı yıllarda basılmıştır. Ben gözaltına alındım. Gece öğrencilerimle beraber nezaretlerde kaldım. Böyle bir kıskaçtaydık. Ama artık herşey değişti.”

Kürt sorununu ırksal perspektiften bakarak çözme imkanı olmadı ve olamaz da. Öyleyse bizi 1071 Malazgirt kardeşliğinden beri bir arada tutan mayanın yeniden çalınması gerekiyor. Maya çalındı ve tutacak inşallah. Türk-Kürt kardeşliği, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Millet ve aynı ülke mefkuresi etrafında ilelebet yaşayacak inşallah.