Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kurban Allah’a yaklaşma çabasıdır

Kurban Allah’a yaklaşma çabasıdır

Kurban Allah’a yakın olma çabasıdır. Halk arasındaki ifade ile “hali vakti yerinde olan müslümanın” yapması gereken malî bir ibadettir. Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Zenginliğin ölçüsü, zaruri ihtiyaçlarından fazla olarak, elinde 85 gram altın veya 595 gram gümüş yahut bunların değerinde para ve mala sahip olmaktır.

“Ta ki kendilerine ait birtakım menfaatlere şahid olsunlar; Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları belli günlerde kurban ederken O'nun adını ansınlar. Siz de onlardan yiyin, yoksulu, fakiri de doyurun. “ Hac/28

İnsanlar kendilerine ait yararlara şahit olarak nimetlerin kıymetini bilmek, bundan dolayı Rabbine şükretmek; kendilerine verilen rızık hayvanlarını belli günlerde Allah’ın adını anarak kurban etmek; hem kendileri yemek, hem de fakiri doyurmak için emrolunmuştur.

 “Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerlerine O'nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık.” Hac/34 Temel işlev O’nun adını anmak, verilen nimetleri hatırlamak ve şükredici olmaktır. Kendine verilen rızkı eş, dost ve fakirlerle bölüşmek; böylece nimeti vereni düşünmek, varlıklarının belli bir kısmından yine O’nun adına vazgeçmektir. Sosyal dayanışma içinde olmak ve birlikte mutlu olmak demektir.

“Onların ne etleri, ne de kanları Allah'a ulaşır; sizden O'na ulaşan yalnızca O'na karşı gösterdiğiniz derin sorumluluk bilincidir.”Hac-37 İstenilen sorumluluktur. Kurban keserken insanın rabbine karşı sorumluluk bilinci içinde olması istenmektedir. Bu sorumluluğun derin bir şuur içinde olması gerekir.

Etin ve kanın ötesinde bir şey vardır kurbanda; etler ve kanlar değil, “Allah'a yönelik derin saygı ve ona olan bağlılık” idraki ölçülmektedir. Kurban yüce bir davranıştır. Gösterişten uzak bir takva ve ruh halidir. Nefsi kurban etmek, benlikten arınmak, Allah’a kurbanla yakınlaşmak bu ibadetin temel mantığıdır.

Kurban, yaratıcıya kul olmanın şuuruna ermek, Allah’ın emrine boyun eğmek, kulluk bilincini tazelemek demektir. Kurban; Gönülden bağlılık ve yakınlık sevdasıdır; yakınlıktan maksat takva ve teslimiyet demektir.

Kurban; Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in baba-oğul sevgisi ile Hakk’a bağlılık duygularının harman olduğu engin dünyayı yaşamaktır. Bunu hissetmektir. Sevgiyle ile yaklaşmaktır,  kurbanlıkla boğuşmak yerine onu kutlu bir armağan gibi uğurlamak, kurbanlığa saygı duymaktır; şefkat, merhamet, insana ve çevreye saygıdır.

Kurban bayramı sevinçleri büyütme mevsimidir; dayanışma, bölüşme ve kardeşliğin zirve yaptığı günlerdir. Gönüllerimizi sevinç yumağı haline getirdikten sonra büyüklerimizin de gönüllerini aldığımız, şefkat ve merhamete muhtaç öksüz ve yetimleri, yoksul ve kimsesizleri, hasta yatağında ziyaretçi bekleyenleri sevindireceğimiz, insanî duyarlılıkları ve yardımlaşmayı öne çıkardığımız özel günlerdir…

Kurban Bayramı kesinlikle kavurma mevsimi, gösteriş ve eleştiri günleri değildir.

Dostluğu, sevgiyi, hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaşarak; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı en sıcak şekilde hissedeceğimiz Kurban Bayramınızı tebrik eder, sağlık ve mutluluklar dilerim.