Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Koray Aydın'ın Meral Akşener'le buluşması üzerine...

Koray Aydın'ın Meral Akşener'le buluşması üzerine...

Eski MHP Trabzon Milletvekili ve Eski Bakan Koray Aydın, Meral Akşener'in öncülüğünde "henüz adı sanı belli olmayan" ancak yeni kurulacağı ifade edilen parti hareketine katıldı.

Koray Aydın'ın bu hareket içinde yer alması yalnızca Ülkücü camiada da yankılanmadı. Siyaset kulisleri Aydın'ın geçişini konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuyu gündemine taşırken iktidar kanadı da konuyu es geçmedi. Bahçeli "Partimiz için hayırlı olmuştur." derken iktidar partisinin sözcüsü Mahir Ünal, Koray Aydın'a yönelik "FETÖ'ye dâhil olduğuna inandığın bir yapıya dâhil olduysan bir şey değişmiş demektir." ifadesini kullandı. 

Evet...

Koray Aydın'ın bu hareketteki en büyük handikabı budur. Akşener'i FETÖ'nün desteklediğini iddia eden Koray Aydın bugün onunla birlikte aynı harekettedir. Doğrusu bunlar siyasetin bir geleneğidir ama biz geçmişte bu soruyu Sayın Aydın'a sormuştuk.

16 Nisan halk oylaması öncesi yine Akşener'le ortak bir platformda bir araya gelen Aydın'a şu soruyu yönelttik: "Sayın Akşener’le ilgili daha önceki olağanüstü kurultay sürecinde bir söylemde bulundunuz. FETÖ’cü yapının Akşener’i desteklediğini iddia ettiniz. Ancak şimdi halk oylamasına karşı ortak platformda buluştunuz. Bu bir çelişki midir?"

Şöyle yanıtlamıştı: "Hayır. Ben siyasî hayatım boyunca çelişki oluşacak hiçbir eylemin içinde bulunmadım. Benim orada söylediğim Fetullahçı yapının adaylık olarak onlara destek olduğunu söyledim. Bu da bir gerçektir. O sözlerin arkasındayım. [...] Ben bir durum tespiti yaptım. O tespitim de çok yerinde ve doğrudur. [...] Ama bir yerin bir kişiyi desteklemesinin de o kişisinin de o gruptan olmayacağını televizyonda söyledim."

Şimdi Sayın Aydın'a şu soruları sormak gerekir:

1-Çok yerinde ve doğru olduğuna inandığınız tespitin şu anki durumu nedir? "Sizin iddianıza göre geçmişte olan" FETÖ'nün desteği hâlâ sürüyor mu?

2-Sürmediğine inandığınızdandır ki bu harekete katıldınız. O hâlde bu destek niye çekildi? Nereye çekildi?

3-Bu konuyu Sayın Akşener'le konuştunuz mu? Kendisi dünkü desteği doğruladı mı? Doğrulamadıysa bu desteği yalnızca siz mi gördünüz?

***

Aydın'ın söz konusu harekete katılımı belli çevrelerde de şaşkınlığa neden oldu. MHP'de olağanüstü kurultay sürecinin başından beri diğer genel başkan adaylarına göre farklı bir politika izlediğini ifade eden Aydın, partiye dün gelmediğini ve parti içinde geleneği temsil eden bir politika izlediğini ifade ediyordu. Aydın en çok saygıyı da bu anlamda yürüttüğü çizgiden ötürü gelenekçi Ülkücü tabandan alıyordu. En çok tepkiyi de Akşener'i FETÖ'cülerin desteklediğini söylemesinden ötürü Akşenerci kesimden alıyordu.

Şimdi ise işler değişti. Aydın, Akşener'in arkasındaki kesimden saygıdan ziyade tebrik alırken gelenekçi kesimden aldığı desteği de herhâlde yitirecektir.

***

Koray Aydın'ın Akşener'e katılması yeni harekete beklenen geçişi sağlamış gibi görünmüyor. Trabzon'da Koray Aydın'a yakınlığıyla bilinen Eski İl Başkanı Muammer Demeli gibi muhalif ama gelenekçi isimlerin MHP'den ayrılmayacağını bildirmesi bunun işaretidir.

***

Madalyonun diğer yüzünü de es geçmemek gerekir. MHP Genel Merkezi, Koray Aydın'a veya partide olası ve demokratik bir değişime açık kapı bıraktı mı hayır. İlçe ve il kurultaylarında Genel Merkez destekçileri aday olup seçiliyor. Zaten kurultaylar da 15-20 kişiyle yapılıyor. Kimi yerler de feshedilmiş biçimde duruyor. Trabzon bunun küçük bir manzarasıdır. Yani Koray Aydın'ın MHP Genel Başkanlığına aday olup kazanması mümkün değil gibi duruyordu.

Yine de Koray Aydın, "en başından beri içinde bulunduğunu, dün gelmediğini" söylediği partiyi bırakıp dün FETÖ'nün desteklediğini iddia ettiği harekete katılmalı mıydı? Bu da oy verecek vatandaşın takdiri.

Hayırlısı olsun.

Saygılarımla.