Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Akşener, Erdoğan’ın alternatifi mi?

Akşener, Erdoğan’ın alternatifi mi?

Meral Akşener Hareketine yeni katılan Koray Aydın, Meral Akşener’in 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rakip gösterileceğini açıkladı. Bize göre bu açıklama daha hareketi en başında zora soktu. Nasıl?

Birincisi; Daha parti henüz kuruluşunu tamamlamamışken… Merkez sağda kimlerin partiye katılacağı belli olmamışken kararın MHP’den kopanlar tarafından alınması, merkezdeki isimleri küstürecektir. Halbuki bu açıklama toplanacak ilk kurultayda ve tüm teşkilatların önünde alınabilirdi.

İkincisi; Daha doğmamışken alınan bu karar CHP’yi zora soktu. HDP’nin tüm umutlarını kırdı. %49 ‘Hayır’a sahip çıkan ve ‘Hayır’ blokunu bir arada tutmaya çalışan Kılıçdaroğılu, Koray Aydın’ın hamlesiyle yıkıldı. Zira, Meral Akşener’in Tayyip Bey’le yarışabilmesi için ilk turu geçmesi gerekecek. Ancak CHP aday çıkartmazsa Akşener ilk turu geçebilir.

Üçüncüsü; Kürt oylarını alamayan bir aday Cumhurbaşkanı seçilemez. Koray Aydın, Meral Hanım’ı aday ilan etti ama Kürt oylarını hangi politikayla alacaklar? Nasıl bir Kürt politikası izleyecekler? Unutulmasın ki %409’un %67’si Kürtlerin oyu…

***

Koray Bey henüz kurulmamış partinin Anamuhalefet Partisi olacağını ve dolayısıyla ikinci tura kalan isim Meral Hanım olacağını iddia ediyor. Yani bir anlamda tüm partilerin aday çıkartmasını istiyor. Bunun anlamı Meral Akşener’i hareketin en başında tasfiye etmek demektir. CHP’nin aday çıkartması halinde Meral Akşener’in ikinci tura kalması mümkün değildir.

Koray Aydın’ın anket iddialarına gelince… Biz Koray Bey’in iddialarını Trabzon’da katıldığı son üç seçimde öğrendik. Her 15 günde bir anket sonucuna göre kah önde gidiyordu kah Büyükşehir Belediyesini bile alıyordu. Sonunda bırakın önde gitmeyi kendisi bile çıkamadı. Bu durum kendilerine sorulduğunda ise, ‘Tabanın motive edilmesi gerekiyordu’ cevabını verdi. Koray Bey’in siyaset tarzı böyle. Olmayan anketleri iddialı bir biçimde dillendirmek ve tabanı motive etmek. Bu yöntemle Trabzon’daki parti tabanını bile motive edip seçim kazanamayan bir siyasetçi Türkiye’yi nasıl motive edecek?

***

Koray Bey’in bir diğer iddiası ise Meral Akşener’in dindarlardan rey alabileceği yönünde… Evet, dindarlar 28 Şubat sürecinden ötürü Meral Akşener’e sempati duyuyor. Ancak rakibi Tayyip Erdoğan olunca bu sempati ne kadar oya dönüşebilir? Olaya bu bağlamda bakıldığında bile hedef kitlenin yanlış seçildiğini söyleyebiliriz.

Bize göre 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hedef kitle MHP’de kalacak olan Milliyetçiler ve Kürt seçmen olmalıdır. ABD ve Avrupa Türkiye’yi böylesine kuşatmışken hiçbir dindar Tayyip Erdoğan’ı kolay kolay feda etmez. Bekleyin o gün konuşalım. Süreç böyle devam ederse Erdoğan’ı feda etmek Türkiye’yi feda etmek anlamına gelecektir.

***

Meral Hanım süreç içinde Erdoğan’ın politikalarını zorlayabilir. Toplumsal tepki oluşturabilir. Ancak henüz hiçbir politika üretmeden ve topluma ne yapabileceğini sunmadan 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Tayyip Bey’in alternatifi değildir.

***

Son bir not… Koray Bey diyor ki… Toplumda Kılıçdaroğlu’nun da Akşener’in de FETÖ’cü olduğunun karşılığı yok. Belirtmeliyiz ki Koray Bey bu denli rijit duruş ve söylemlerinin de karşılığı yok. Hani yeni partiye hakim olacak uslüp yumuşak olacaktı!..