Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Basının içinde yaşanan bir küçük hikâye

Basının içinde yaşanan bir küçük hikâye

günebakış gazetesi Spor Müdürü Rahman Turan, 7 yıldır TRT Trabzon Bölge Radyosu’nda haftada bir spor programı yapıyor. Karadeniz Gazetesi Spor Müdürü iken başladığı programı günebakış’ta görev yaptığı 6 yıldır  başarıyla sürdürüyor. Bize göre Trabzon basınında da en başarılı spor gazetecilerinden biridir. Objektif, samimi ve sporu siyasallaştırmadan program yapan bir gazetecidir. Sezon başında, yani Konya maçı öncesinde Rahman Bey’e, “Artık senin yerine gazeteci Altuğ Atalay program yapacak.” tebligatı iletilir. Bir diğer ifadeyle  Rahman Turan’ın 7 yıldır yaptığı TRT Radyosu’ndaki programına programcı olarak Altuğ Atalay oturtulur. Bu karar veya tasarruf bize göre yanlıştı. Nitekim 1 hafta sonra yanlıştan dönülerek Rahman Turan yeniden programlarına döner.

Biz düşündük ki gazeteci arkadaşımızın yerine talip olanlar veya oturanlar sessizce geçiştirir. Ama hak getire… Sessiz sedasız iş bitirdiler. Yanlıştan dönülünce de feryat ettiler. Bu haksızlığın ve yanlışın  sürdürülebilir olduğunu göremediler.

İki gündür gazetenin biri bir yandan, Altuğ Atalay diğer yandan, sanki Altuğ Atalay’ın TRT’de program yapması engellenmiş gibi feryat figan ediyor. Altuğ Atalay’a Rahman Turan’ın programı verilirken, “O arkadaşım başarılı bir gazetecidir. Bana yeni bir spor programı açarsanız kabul ederim.” deseydi ve engellenseydi bugün konuşmaya hakkı olurdu. TRT’nin kendisiyle program yapmaktan vazgeçtiğini yazıyor da kendisinin kimin yerini aldığını yazmıyor!..

Haktan, hukuktan ve adaletten bahsediyor. Yetmiyor, Kur’an’dan ayetler yolluyor. Bir arkadaşımız attı da haberdar olduk. İsim vermeden şahsımızı ve TRT’yi hedef hâline getirip okur yorumlarına açıyor. Altuğ Atalay’a fazla bir şey yazmayacağız. Sadece şu kadarıyla yetineceğiz.

Madem Kur’an-ı Kerim’e başvurdun ve ve haktan bahsediyorsun!.. Önce kalbini yokla. Kur’an, işine geldiği zaman başvurulacak bir ölçü ve mihenk değildir. Hayatın kendisidir. Hayata bakışını Kur’an’a göre şekillendirir ve Müslüman’a düşman olmaktan vazgeçersen bir anlamı olur. Hani camide birlikte saf tuttuğun insanlara dışarıdan tepeden bakmazsan… Dostlarına ve insanlara Kur’anî ölçülerle yaklaşırsan ve bu ölçüyü tercihlerine yansıtırsan Enfal sûresinin ayetlerini hatırlatma hakkın olur. Elbette ki “Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.” Kim kime tuzak kurdu? Kim kimin yerini aldı? Sen mi Rahman Turan’ın yoksa Rahman Turan mı senin yerine oturdu? Yazına yorum yapanlara ve yaptıkları yorumlara bakıp nerede durduğunu anlayabilirsin.

***

Altuğ Atalay’ın mesajına bazı gazeteciler de yorum yapmış. Ergun Ata, Cevat Kol, Sezgin Seydioğlu, Kenan Sarı…

Dışarıdaki okurları Atalay’ın, günebakış’ın Spor Müdürü Rahman Turan’ın yerine konduğunu bilmeyebilir. Ya siz vicdan sahibi gazeteciler!.. Ergun Ata…Vicdandan bahsedecek en son kişidir. Altuğ’un yaptığı mı vicdanidir ey Ergun Ata!..

Cevat Kol… “Kim kimin ekmeği ile oynuyorsa…” diye devam ediyor. Evet Cevat Kol… Sahi kim kimin ekmeği ile oynadı?

Sezgin Seydioğlu… “Allah kimsenin yanına bırakmaz. Altuğ Atalay bir şey kaybetmez.” demiş. Doğru, Allah kimsenin yanına bırakmadı.

Kenan Sarı ise “TGC olarak topyekûn savaş” öneriyor. Ona da kolay gelsin!.. Nasıl bir savaş istiyor merak ediyoruz.

Rahman Turan’ın yerine oturmaya kalkıp sonra da mağdur edebiyatı yapan Atalay’ı önce vicdan muhasebesine davet ediyoruz. Bu yazıyı, toplumda bir yanlış anlaşılmayı gidermek ve haksızlık yapanların nasıl haklı çıkmak istediklerini ifşa etmek için yazdık.

Basının kendi içinde yaşanan bir küçük hikâyeyi anlattık!