Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Gurbetçiler ekonomiyi rahatlatıyor

Gurbetçiler ekonomiyi rahatlatıyor

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız yoğun bir şekilde memlekete geldiler ve hala da gelmeye devam ediyorlar. Biliyorsunuz 1960 lı yıllarda özellikle Almanya’nın işçi alımıyla başlayan yurtdışına iş için gitmelerin yarattığı ekonomik özgürlükler bu ülkenin oldukça işine yaradı. Hem işçi istihdamı hem de ülkeye döviz kazandırma anlamında. O tarihten buyana ülkemiz ekonomisine çok ciddi katkılar veren yurtdışında ki gurbetçilerimiz bizim vazgeçilmezlerimiz oldular.                       

Artık üçüncü kuşak Türk vatandaşları Avrupa da yaşıyor ve üç kuşağı da ilgilendiren bir düzenleme yapılmasını mecburi kıldı. Yurtdışından gelip ülkemizde yatırım yada benzer yatırımlar yapanlar KDV siz alımlar yapıyor. Ülkemiz de çalışma yada oturma izni alanlar da aynı özelliklerden yararlanıyor. Hepimizin yakından şahit olduğu Arap turizminin kazandırdıkları ortada. Buna ilave olarak yurtdışında ki gurbetçilerimizi de sayarak çok büyük bir ekonominin yaratıldığına şahit oluyoruz.                       

Biz hem Araplardan hem de gurbetçilerimizden yana şanslıyız. Zira Araplar akın akın gelirken yurtdışına işçi gönderen iller arasında sayısal olarak en fazla, en yoğun illerin başında geliyoruz. Bu yönüyle ekonomik girdisi olan ilk şehirlerden biriyiz. İşte bunun için diyorum ki gurbetçi kardeşlerimiz başımızın tacıdır. Onların kıymeti bana göre hiç bir şeyle kıyas kabul edilmez. İster Arap olsun isterse Avrupalı. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik durumun " bir koltukta iki karpuz" anlamına geldiğini bir kez daha belirtmek isterim. Umuyor ve diliyorum ki bu şans elimizdeyken değerini bilelim.                       

Sonuç olarak 1960’lardan beri ülkemizin yurtdışında ki temsilcileri, gönderdikleri ve getirdikleri dövizlerle ülke ekonomisine katkı verdikleri için onlara KDV katkısı sağlayarak karşılık vermemiz doğru bir girişimdir. Bir teşekkür bir minnet duygusudur. Olması gereken olmuş ve benzeri konularda aynı duyarlılık sorgulanmalıdır.