Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Erol Kaya… AK Parti’deki değişim beklentisi ve ülke meselesi….

Erol Kaya… AK Parti’deki değişim beklentisi ve ülke meselesi….

Dün sabah, AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Erol Kaya’nın basın toplantısına katıldık. Basının önde gelen isimlerinin hemen hiç ilgi göstermediği toplantıya özellikle davet edilmemiz nedeniyle katıldık. Alışıla gelmişin dışında bir toplantı oldu. Basın toplantısı olmadı. Yerel Yönetimler toplantısı öncesi Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya bir konuşma yaptı ve basın dışarı çağrıldı. Kısa bir konuşma da olsa Sayın Kaya’nın söylemlerini yorumlamak istiyoruz.

***

Erol Kaya, Trabzon’un önemine vurgu yaparak bölgede yapılan iki büyük tünelden bahsetti. Zigana’nın Trabzon’u Gümüşhane ile bütünleştireceğini, Ovit’in ise Rize’yi Erzurum’la birleştireceğini ifade etti. Halbuki bu iki yatırım da özünde GAP bölgesine ulaşım ve İran’la bağlantının en önemli ayaklarıydı. Bu iki yatırım bahse konu 4 vilayetin ötesinde, Türkiye’nin yatırımıydı. Özellikle Yatırım Adası’ndan sonra Zigana’nın varlığı son 50 yılın en büyük adımıydı. Belli ki Erol Bey, memleketi de olsa Trabzon hakkında fazla bilgiye sahip değildi. Zaten mega yatırım olarak da yalnızca stadyumdan bahsetti.

***

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti’nin varoluş sürecinde belediyeciliğin önemini vurguladı. Kendileri de eski bir Belediye Başkanı olarak, ‘AK Parti belediyelerle doğmuş bir partidir’ tespitini hatırlattı. Doğru söyledi. Milli Görüş’ün samimi, dürüst ve Allah korkusuyla donanmış isimleri halkla bütünleşmeyi belediye yönetimlerinde taçlandırdı.

Savundukları fikirleri, yönettikleri belediyelerde gösterdiler. Böylece halk, söylemiyle örtüşen yönetimlere destek verdi. Önce belediyeleri, ardından ülke yönetimini teslim etti.

***

Erol Kaya 1994-2009 yılları arasında Pendik Belediye Başkanlığını üç dönem üst üste kazanan başarılı eski bir belediye başkanı… Bu alandaki tecrübesi kendisini aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeciliğinde de öne çıkarmış. Kaya’nın eski belediyesi olan Pendik halen AK Parti’de… Ancak 2014 yerel seçimlerinde alınan %53’lük oy oranı, 2015 Haziran’ında %48’e gerilemiş. Pendik gibi AK Parti’nin kalelerinden biri olarak gösterilen ilçede bile %5 düşüş gözlenmiş.

Erol Bey eski bir belediyeci olarak hizmetin oy getirmediğini, gönülleri ihya etmenin önemli olduğunu söylüyor. Örnek olarak da Van’ı gösteriyor. Biz bugün bu teze katılmıyoruz. Van örneği asla doğru bir örnek değil. Oralarda ideolojik bağnazlık her şeyin önüne geçmiş. Halbuki Refahlı belediyeler yetkiyi aldıklarında canla başla ve samimiyetle hizmet üretmemiş olsalardı devam edemezlerdi. Yaşadığımız kentten örnek verelim. Volkan Canalioğlu Trabzon’da bir dönem katılmadık cenaze ve düğün bırakmadı. Ama hizmet olarak hiçbir şey yapmadı. Ve seçimi kaybetti. Gümüşhane eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, insan ilişkisi ve gönül ihya etme açısından Türkiye’de örneği zor bulunan bir belediye başkanıydı. 4 dönem seçildi. Ama hizmet beklentisine yenildi. Erol Bey, ‘Hizmet tek başına belirleyici değildir’ deseydi bize göre daha doğru olurdu. Nitekim Trabzon’daki belediyeler kaynak yokluğu nedeniyle bugün hizmet üretemez haldeler. Bunun hiçbir dezavantajı yok mu? Olmayacak mı?

Evet… AK Parti’yi belediyeler iktidara taşıdı ve şimdi müdahale edilemezse belediyeler götürecek. Halktan kopuk, burunları havada, halkın hizmet beklentisine cevap veremeyen, kendilerini beğenmiş ve her şeyin doğrusunu bilen (!), ranta boğulmuş belediyeler.

Yolsuzluk ve usulsüzlükler karşısında ‘Belgen varsa ispat et’ diyen bir belediye yönetimi, farkında değil ki bu iddiaların muhatabı haline gelmişse çoktan kaybetmiş demektir. Bize göre durum budur ve acilen müdahale gerekmektedir. Peki müdahale edilecek midir? Daha önce de yazdık, biz inanmıyoruz. Metal yorgunluk, mental yorgunluk iddialarıyla sadece bazı teşkilatlar ve belediyelere müdahale edilecek ve asla köklü bir değişim gelmeyecektir. Sadece bu yönde bir algı oluşturulup algıya inanılması istenecektir.

2019’da sandıklar açıldığında ise halk inanıp inanmadığını söyleyecektir.

Dileriz ‘eyvah’ denmez. Zira mesele ülke meselesidir.