Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
 Turist sayısı artıyor, gelir düşüyor, umut bitmiyor

 Turist sayısı artıyor, gelir düşüyor, umut bitmiyor

Geçen yıl turizm açısından kötü bir yıl geçirdik. Bu yıla baktığımızda ise ilk yarı itibariyle gelen turist sayısında artış olmasına rağmen gelirde düşüş var. Bunu açıklayan Türkiye otelciler federasyonu Başkanı Sayın Osman Ayık. Turist sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre %5.55 artış olmasına rağmen beklenen kazanca ulaşılmadığını rakamlar tüm açıklığıyla gösteriyor. Avrupalı turist sayısında 17.10 düşüş yaşanırken Rusya'dan gelen turist sayısında %571,86 artış sağlandı. Arap ülkelerinden gelen turist sayısının da bir önceki yıla göre %47 arttığını görüyoruz. Aynı zamanda Arapların, gelen yabancı ziyaretçiler içerisindeki payı da %57 oranında artarak %23 ' e yükseldi.
Turizmden elde edilen gelire baktığımızda bu yılın ilk çeyrek dönemine göre 3,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladılar. Bu gelirin geçen yıla göre %17 düştüğünü gözlemledik. Yani önceki yıllara oranla turist sayısında artış olsa da gelirde %30 gibi bir gerileme var.
Rus pazarı, eski doğu blok ülkeleri ve bağımsız devletler topluluğu ülkelerinden gelen talep artışı ile Başta Almanya olmak üzere Avrupa ve Orta Avrupa pazarında önemli artışlar görüyoruz. Sayısal anlamda 2016’dan daha iyi bir sezon geçirileceği kuşkusuz. Ancak toplamda 2015 rakamlarına bile ulaşmak neredeyse imkansız gibi görünüyor. Her ne kadar turist sayısında artış rakamlarla bir gerçek olarak karşımıza çıkıyorsa da gelirdeki rakamlara baktığımızda bu orana yakıştıramıyoruz. Kısacası ülkemize gelen yabancı turistlerin %70 ' i para harcamayı sevmeyen ve sadece düşük fiyatlarla yüksek kalite ve hizmet alma peşinde koşan orta halli yabancılar. Oysa biz ülkemize bol para harcayabilecek verdiğimiz yüksek hizmet ve kalitenin karşılığını alma peşindeyiz. Bir örnek verecek olursak sadece deniz, kum ve güneş değil turizm içinde değerlendirdiğimiz tüm aktiviteleri harekete geçirmeliyiz. Bol paranın yatırılacağı en önemli sektörlerden biride sağlık turizmi.