Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
O gece Trabzon!..

O gece Trabzon!..

Çok şükür, bir yıl önce 15 Temmuz gecesi; Trabzon özelinde kalkışmanın sokağa inmeden bertaraf edilmesi Trabzon özelinde şehit ve gazimiz olmadı.

Elbette o gece gün ışığına çıkması gereken gerçekler de var.

Mesela;

-En erken sela okunan illerin ilk 10’u içinde Trabzon vardı.

-Kalkışmaya meyilli, askeri birlikler karargahlarından çıkamadılar.

-Başta, Mustafa Akkaya olmak üzeri M.Salih Solak, Abdullah Özer gibiler Boztepe’ye belediye ve sivil araçlarla barikat kurdurdu.

-Vali Yücel Yavuz aksiyoner bir tavırla, inisiyatifini kullandı, Valiliği koruma altına aldı.

-Bir grup askeri birlik Emniyeti teslim almaya gidirken, Özel kuvvetler bunları etkisik hale getirdi. Emniyet önünde kısa süreli bir çatışma oldu, o darbciler anında göz altına alındı.

-Başsavcı Mithan Kutanoğlu süratle, hukuki alt yapıyı hayata geçirdi. Hemen Valilikte karargah kurdu.

-Sahil Güvenliğin, limandan çıkmasına engel olundu.

-Yücel Yavuz, kalkışmadan yana pozisyon olan Tugay komutanını Valiliğe çağırdı. Gelmeyince, o anda basın mensuplarını açıklama yaparken darbeci komutanın kamuoyu oluşturmasını akıllı bir hamle ile geçiştirdi. Komutan nerde sorusuna, yolda geliyor dedi. Trabzon’u rahatlattı.

-Cumhurbaşkanının halkı sokağa çağırmasından bir saat önce, Trabzonlu meydan parkına indi.

-Vali Yücel Yavuz’un dik duruşu, anında müdahaleleri deyim yerindeyse kelleyi koltuğa alması, kamu çalışanlarını da cesaretlendirdi.

-Yine gecenin en ilginç anı, Tugay komutanına Vali Yücel Yavuz’un ya valiliğe geleceksin ya da ben seni aldıracağım demesi, Tugay’daki darbeçilerin belini kırdı.

-Darbe geçiştirilince, darbeci komutan, Valiliğe geldi ve darbeci olmadığına dair bir pozisyona girdi. Vali Yücel hiç renk vermedi. Ama süreç içinde o komutan tutuklandı.

-Yerel medya top yekûn darbeye dik durdu. Hiç teslim olmadı.

-TRT, Trabzon bürosu, belli bir süre çekimser gibi durdu.

Sonuç

Şehrin bütün dinamikleri; cesurdu. Gözü pekti. Ve yiğitçe bir davranış sergiledi.