Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon Yüksek Hinterlanda Sahip

Trabzon Yüksek Hinterlanda Sahip

Türkiyedeki en cazip şehirlerden biridir Trabzon. Geçmişten beri bu şehirde uluslararası ilişkilerin yaşandığını herkes çok iyi bilir. Örneğin bunlardan biri yaklaşık kapasitesi 10 milyon ton olan Trabzon limanıdır. Dolayısıyla bu liman aracılığıyla tüm Dünyan'ın Trabzon'a geldiğini ve Trabzondan da tüm Dünya'ya gidildiğini hatırlatmakta yarar var. Kara ve hava ulaşımı açısından da aynı özelliklere sahip olan Trabzon kendi içinde bulunduğu bölgeninde en büyüğüdür. Yılda 20 milyar doların üzerinde bir ticari hacime sahip olan Trabzon Dünya ülkeleriyle yakın ilişkisi nedeniyle ihracattada önemli bir yer alır. Türkiye ihracatının büyük bir bölümünü oluşturan bu kent yaklaşık 103 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.
Bu özellikleri dolayısıyla bu şehir küçük ve orta ölçekli yatırımlar almaya müsaittir. Her ne kadar beklendiği kadar olmasada bu şehrin hareketliliği yatırım yapmaya cazip olduğunu her defasında gösterir. İşte bu nedenle yüksek hinterlandının olduğunu ve Rusya , Kafkaslar , Afganistan ve İran'dan yatırımlar çekmiştir. Güvenli bir şehir olduğunu her defasında duyurduğum Trabzon'un en cazip tarafıda budur. Yani güvenli bir şehir konumunda olduğunu herkes çok iyi bilir. Bu açıdan ülkenin ekonomide olduğu kadar insan yapısı açısından da mihenk taşıdır diyebilirim. Turizm potansiyelleri açısından tüm Dünya'ya hitap edebilecek değerlere sahip olduğunu her defasında göstermektedir. Çevre ülkelerin yanı sıra Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin yarattığı büyük bir ekonomik potansiyele sahip. Özellikle Arapların vazgeçilmez şehri haline gelen Trabzon bu anlamda büyük bir ekonomik potansiyele kavuştu. Bu potansiyeli daha da ileriye taşıyarak şehrin cazibesini arttırmaya gayret etmeliyiz. Kısacası her yönüyle çok önemli bir değer olan bu şehrin hakettiği ekonomik potansiyelleri elde edebilmesi için çok büyük zahmetlere gerek yok. Biraz itelemek kafi olacaktır. Bugünün değerini geçmişten aldığımız tecrübelerle bilerek hareket etmeliyiz.