Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Tarıma destek arttırılmalı

Tarıma destek arttırılmalı

Hükümet her ne kadar tarımla ilgili iyileştirici destek açıklamaları yapsa da tarıma açıklanan desteklerin üstünde destek gerek. Yapılan açıklamalarda 3 yıllık desteklerin devam edeceği söylensede çiftçiler tohumu ekmeden ne kadar destek alacağını bilmelidirler. Bu yılın ortalarına gelmemize rağmen 3 yıllık desteğin hala netlik kazanmadığını görüyoruz. Demem o ki çiftçinin neredeyse ekecek ürünü kalmadı. Birçok üründe hasat başladı, başlayacak. Bu saatten sonra açıklanacak destekle üretim planlaması yapmak neredeyse imkânsız.
Her yıl, TBMM'de kabul edilen yasa ile bakanlıkların bütçesi belirleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçesi kapsamında tarıma verilecek destek miktarları bellidir. Örneğin 2017 yılı tarım destekleri için 12.8 milyar liralık bir bütçe kabul edildi. Bunun üzerine bakanlık bir çalışma yaparak 3 yıllık destekte bulunacağını açıkladı. Ancak hala bu destekten ses seda yok. Konu ile ilgili geç kaldık mazeretleri her defasında önümüze koyuluyor. Uyarılarda bulunup anlatmaya çalışsak da ne yazık ki geç kalınmışlığı bir türlü aşamıyoruz.
Biz tarımda millileşme politikası üreterek geçmişte kendi kendine yeterliliği olan ülke konumuna yeniden gelmeliyiz. İşte bunun için bitkisel üretimde havza modeline geçmek zorundayız. Her il ve ilçe bir havza kabul edilmeli ve buna göre destekleme kapsamına alınmalıdır. Tarımın yanı sıra hayvancılığında bölgesel bazda desteklenmesi gerekir. "Mera hayvancılığı yetiştiricilik bölgesi" adıyla damızlık düve üretim merkezleri oluşturmak zorundayız. Bunun kabul görebilmesi için bölgelerdeki çiftçilere yapılacak destekler kaçınılmaz olmalı. Özetlemek gerekirse çiftçinin bir an önce açıklanmasını istediği ve 4 gözle beklediği tarımsal desteklerin arttırılarak hayata geçirilmesi gerekir.