Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Konut piyasası canlı

Konut piyasası canlı

Trabzon da ve ülkenin birçok bölgesin de konut satışların da artış devam ediyor. Nisan ayın da satışlar geçen yıla göre yüzde 11 e yakın artış gösterdi. Bu yılın ilk 4 aylık bölümünde ise artış yüzde 6 ya yakın. Konut satışlarının artarak devam etmesi ülkemizde ki inşaat sektörünü canlı tutuyor ve buda ülke içi ekonomiye olumlu olarak yansıyor. Piyasalarda ki hareketliliğin başını çeken inşaat sektörü özellikle konut satışlarıyla ekonomik canlılık yaratıyor.
Tabii ki bu satışların çoğu ipotekli satışlar. Yani kredili satışlarda duraklama yaşanmadı. Geçen yılki satışlarda 4 ayda 409 bin konut satılırken bu aynı dönemde 440 bin konut satışı gerçekleştirildi. Hiç kuşku yok ki, kredili satış talebi, kredi faizlerinden etkileniyor. Faizler aşağı inince de satışlar artıyor. İlk satış ve ikinci el satış şeklinde devam eden konut sektöründe piyasalar yüz güldürmeye devam ediyor. Ülkede yapılan bir istatistiği aktarmam gerekirse; geçen yılın ilk dört ayında satılan her yüz konutun otuz ikisi ipotekli altmış sekizi diğer satışlardan oluştu.
Bir yandan konut yapımı devam ederken konutta kullanılan malzemelerin yan kollarıyla birlikte ülke ekonomisini canlı tutmaya yetiyor. Sektörde yapım ve alım devam ederken diğer taraftan da stok oluşumu aynı hızıyla kendini gösteriyor. Kısacası konut piyasası canlılığını bu denli korumaya devam ederse satışların rekor kırması ve bu sayede 1,5 milyona ulaşması zor olmayacak. Burada anlatmaya çalıştığım şey konut sektörünün dışındaki diğer sektörlerinde bu sektör gibi canlı tutulmasını sağlayacak aktivitelerin hükümet tarafından aynı şekilde desteklenmesidir.