Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzonspor-Bursaspor maçı üzerine

Trabzonspor-Bursaspor maçı üzerine

Trabzonspor hafta sonu Bursaspor ile Süper Lig’in son maçını oynayacak Trabzonspor, Bursa ile berabere bile kalsa Bursa küme düşecek. Tabii ki Rizespor’un Alanya’yı yenmesi hâlinde…

Biz olayın futbol boyutundan çok sosyal boyutu ile ilgiliyiz. Bazı taraftar gruplarının Bursa lehinde tavır takınacakları bilgisine ulaştık. Tamamen hissi ve bir kenti töhmet altında bırakıcı bir tavır olduğunu söylemeliyiz.

Trabzonspor taraftar grupları, Trabzonspor’un bir futbol takımından daha öte bir keyfiyet arz ettiğini bilmeliler. Trabzonspor’un aynı zamanda Trabzon’u temsil eden bir markası ve de  aynı zamanda aynası olduğunu bilmeliler. Esas olan Trabzon’da bizim kendimizle olan ilişkimiz ve sorumluluğumuz değildir. Dışarıdakilerin bizi değerlendirmesidir. Olaya bu noktadan bakıldığında, taraftar gruplarının bu sorumluluğa dikkat etmesi gerekir. Onların bir yanlış eyleminin bedelini Trabzon yıllarca ödememelidir.

***

1) Trabzonspor mevcut oyunu ile Bursaspor’u yenecek güçtedir. Şayet aynı kadroyla çıkmaz ve ‘Sonuç beni ilgilendirmez.’ moduna girerse... Böyle bir tablo Trabzonspor’a büyük zarar verecektir.

2) Trabzonspor’un hocası Ersun Yanal takımı motive etmelidir. ‘Siz Trabzonspor’sunuz. Çıkın ve oyununuzu oynayın. Şunu biliniz ki Trabzonspor büyük bir kulüptür ve bu maçın skoru yalnız sizi değil, tüm Trabzonspor camiasını ilgilendirmektedir.” demelidir. (Bursa’yı Bursa’da yenen Gençlerbirliği’nin örnek göstermelidir. )

***

Trabzon ve Rize aynı coğrafyada aynı kaderi paylaşan iki kardeş vilayettir. Hadise her ne kadar sportif bir olay olsa bile, insanları etkilemektedir. Tıpkı şike yapması nedeniyle Trabzon’da Fenerbahçe’ye karşı oluşan bir öfke ve hattâ nefret keyfiyeti gibi… Dolayısıyla Trabzonspor’un bu hafta sonu alacağı sonuç yalnız Trabzonspor’u veya Trabzon’u değil, başta Trabzonsporlular olmak üzere bütün Türkiye’yi ilgilendirmektedir.

Daha önce de söyledik. Trabzon ve Rize aynı coğrafyada aynı kaderi paylaşan iki kardeş vilayettir. Birbirini etkileyen, birbirinden etkilenen iç içe geçmiş iki güzide kenttir. Trabzon, bölgenin merkezi konumunda ve öncüsü ise Rize’nin hassasiyetlerini görmelidir. Trabzon hapşırınca Rize hasta oluyorsa, Rize’nin tedavisinde sorumluluk aynı zamanda  hasta edenindir. Bir bütünün iki parçası olan Trabzon-Rize ilişkisi bir futbol maçına ve bir futbol topuna kurban edilmemelidir.

***

Meseleye ‘oyun’ deyip geçmeyelim. Sonuç insanları ve birliktelikleri etkiliyorsa mesele oyundan da öte demektir. Futbol birlik ve kardeşlik için bir araç olacaksa bu ruhu sergilemelidir. Şayet futbol, şehirleri karşı karşıya getirecekse ve nefret tohumları ekecekse buna izin verilememelidir.

Kimse Trabzonspor’dan ‘olamayacak’ bir şey beklemiyor. ‘Gücünün yetmeyeceğini gerçekleştir’ demiyor. Çıkın ve Trabzonspor gibi oynayın. Ne Bursa’nın ‘Niye Trabzonspor gibi oynadın.’ deme hakkı ne de kem gözlerin leke sürme hakkı olmasın.

İstenen ve beklenen şey, Trabzonspor’un Trabzonspor gibi oynaması ve hiçbir art niyete zemin hazırlamamasıdır. Trabzon’un kucağına kavgası yıllarca sürecek bir tablo bırakılmamalıdır.