Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon Günleri’nden kısa izlenim

Trabzon Günleri’nden kısa izlenim

Ankara’da 25-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Trabzon Günleri’ne katıldık.

Her bölüm katılımcılar tarafından ayrıca dikkat çekiciyken Günebakış’ın sergisi de barındırdığı yayınlar bakımından oldukça ilgi gördü.

Trabzon Günleri boyunca Ankara’da her gün günlük Günebakış gazetesine ulaşan vatandaşlar bölgenin önemli gelişmelerini yakından takip etme fırsatı yakaladı.

Günebakış, gazeteyle birlikte hem 61 Başarı Öyküsü kitabının iç cildini hem de Trabzon Günleri’ne özel dergisiyle öne çıktı.

Ankara’da yaşayan gerek Trabzonlu gerek Karadenizli gerekse Anadolu’nun diğer kentlerinden vatandaşlar Trabzon Günleri’nde Trabzon’un yayınlarıyla tanıştı.

***

Sergilerde daha çok ücretsiz yiyecek içecek dağıtılan bölümlerde yoğunluk olurken tüm bölümlerin titizlikle incelendiği görüldü.

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’le konuştuk. Kendileri yiyecek, içecek satmanın ve dağıtmanın pek tarafında olmadığını hissettirdi. Türkmen, küçük ikramlar yaptıklarını ancak asıl amacın “tanıtım” olması gerektiğine vurgu yaptı.

Yine fuarın en dikkat çekici sergilerinden biri de Sürmene Belediyesinin sergisiydi. Çok beğendik. Otantik, geleneği yansıtan bir sergi olmuş. Tebrik ediyoruz.

Akçaabat Halk Eğitimi Merkezinin sergisinde de Erdal Yılmaz Hoca’yı gördük. Orada hem 5-6 ayrı ağaç türünden kemençenin elle nasıl yapıldığını gösteriyor hem de kemençe ile sanat icra ediyordu. Çok güzeldi.

***

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu fuarla ilgili oldukça ilgiliydiler. Bakan Soylu’yu -bu satırlar yazıldığı vakte kadar- her gün Trabzon Günleri’nde gördük. Vali Yavuz da aynı şekilde fuardaki tüm sergilerle özellikle ilgilendi.

***

Fuarda turizmin öne çıkması önemliydi. Bu konu ayrıca ele alınarak değerlendirilmeli. Ancak temennimizi iletmekten geri durmayalım: Umarız bu yılki Trabzon Günleri özellikle turizm açısından Trabzon’a önemli katma değerlerde bulunmuştur.

Saygılarımla…