Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trump’un Arabistan ziyareti ve Türkiye Dikkat!.. Bir Sünni-Şii savaşı planlanıyor

Trump’un Arabistan ziyareti ve Türkiye Dikkat!.. Bir Sünni-Şii savaşı planlanıyor

DEDİ: ABD Başkanı Donald Trump’un ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yapmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Nedenine bakılınca tuhaf ve şaşırtıcı olmadığını anlıyoruz. Trump bu ziyareti, “İlk ziyaretimi ülkemin çıkarlarına ayırdım.” diyerek izah ediyor. Ardından Arabistan ile ABD tarihinin en büyük silah satış sözleşmesini imzalıyor. 110 milyar dolarlık silah anlaşması acaba ne için? Olay yalnızca ekonomik olmamalı…

Dedi: Trump’un ülkemin çıkarları dediği 110 milyar dolarlık silah satışının ekonomik karşılığı mı? Yani ABD ekonomisine katkısını mı kastetti?

Dedim: Sadece o değil. Bundan 10-15 yıl önce olsaydı, İsrail böyle bir silah satışına onay vermezdi. Yani ABD bu silahları Arabistan’a satamazdı. Ama artık Arabistan’ın düşmanı İsrail değil, İran… Trump, Arabistan-Körfez’le İran’ı savaşa sokmak istiyor. Ne yazık ki bu projenin içinde Türkiye de var gibi gözüküyor.

Dedi: Geçtiğimiz günlerde Suudi Dışişleri Bakanı’nın “Savaşı İran’ın içine taşımalıyız.” sözleri bu projenin bir parçası mı?

Dedim: Kesinlikle evet… Olaya geniş bir perspektiften bakmalıyız. Obama’nın, Turmp’un da ötesinden… Siyonizm İsrail’in artık tam güvenliği için bir Sünni-Şii savaşı çıkarmaya karar verdi. Suriye’deki ayaklanma olaylarına kadar geriye gidelim. Türkiye’nin başta önünün açılması ve arkasından perişan edilişi… Tayyip Bey’i devirip ülkeyi bölme girişimleri… Olayın bir de İran cephesini hazırladılar.

İran’ı Suriye’ye sokarak başta Türk halkı olmak üzere Sünni dünyanın nefretini celbettiler. İran da ne yazık ki bu oyuna balıklama daldı. Önce Irak’ı, İran’ın hegemonyasına bıraktılar. Sonra Suriye’de önünü açtılar. Arabistan’ı kuşatacak adımlarına seyirci kaldılar. Yemen ve Bahreyn… Bahreyn düşerse Suudi Arabistan düşer. İran’ın önünü açarak Arabistan’ı İran’la korkuttular. Şimdi şu tabloya bakalım… İran kuşatmasından korkan Arabistan, “Savaşı İran’ın içine çekmeliyiz.” diyor. Belli ki İran’a savaş ilanı gündemde… Türkiyesiz böyle bir proje mümkün değil. Dolayısıyla Türkiye de savaşa sürüklenebilir.

Dedi: Ama biz bir Sünni-Şii savaşına karşıyız. Böyle bir savaşa nasıl alet oluruz?

Dedim: Evet karşıyız ama Suudi Arabistan ve özellikle Katar’la stratejik iş birliği anlaşması imzaladık. Katar-Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan’ın sağ ve sol kolları gibi. Yani İran’la bir savaşta Katar doğrudan müdahil. İran, Katar’ı vurursa Türkiye ne yapacak? Sonra savaş İran’ın içine kim taşıyacak? Irak Ordusu mu? Yoksa İran’ın sınır komşusu mu?

Dedi: Ben yine de Türkiye’nin böyle saçma bir savaşta taraf olacağını pek düşünemiyorum. Türk halkı yediden yetmişe buna karşı çıkar.

Dedim: Aynen öyle… Bugün için en büyük handikap bu. Bugünkü görüntü Türkiye böyle bir savaşın tarafı olmayacağı yönünde… Ama unutma ki onu oluşturacak güç ve irade de Siyonizm’in elinde… İran’a iki saldırı yaptırırlar olur ‘Meşru müdafaa!..’

Dedi: O zaman Trump’u da Siyonizm getirtti.

Dedim: Evet, Siyonizm getirtti. Üstelik başkanlığını sanki böyle bir savaşa borçlu. Yani Trump bu savaşı kotarır ve İsrail’in güvenliğini tam anlamıyla emniyete alırsa… Arap dünyasıyla barıştırırsa!.. Belki başkanlığa devamına izin verirler. Belki de savaş sonrası yine de tasfiye ederler.

Dedi: Biz yine de Türkiye’ye dönelim. Türkiye bu oyuna düşmemeli.

Dedim: Evet, düşmemeli. Hangi tür tahrik olursa olsun Türkiye buna izin vermemeli. Arabistan’ı, Katar’ı küstürme pahasına bu projeye karşı çıkmalı. Hele hele Suriye oyunundan sonra aynı yerinden ikinci kez ısırılmamalı. Kaldı ki bu ısırık ölümcül olabilir.

Dedi: Nasıl yani? Nasıl ölümcül

olabilir?

Dedim: Projenin bir boyutu Türkiye’yi böyle bir savaşa sürükleyip bölmek de olabilir. Zira şartlar o noktaya götürür.