Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Biz kafa götürüyoruz!..

Biz kafa götürüyoruz!..

Atatürk’ü Anadolu’ya kimin gönderdiği hiç umurumda değil. Umurumda olan Samsun’dan sonraki süreç ve kurulan yeni devlettir.

16 Mayıs günü, İstanbul’dan Samsun’a yola çıkan Atatürk’ün Bandırma vapuru, işgalci İngiliz askerleri tarafından durdurulur. İngiliz askerleri, vapura çıkar.

İşte o anda orada yaşananları, vapurda olan Atatürk’ün kurmay heyetindeki Hürsev Gerede anılarında şöyle anlatır…

’Birkaç gün sonra da Samsun’a birlikte hareket ettik. Fakat henüz İstanbul’dan ayrılmadan, Kavaklar hizasında iken, Mustafa Kemal‘in bu sefere ne maksatla çıktığını bir daha belirten, çok enteresan bir hadiseye şahit olduk. Karadeniz’e çıkmak üzere iken vapurumuz durdu. Bir motor ile yanaşan işgal devletleri zabitleri güverteye çıktı.

Biz, ne oluyor, bunlar ne istiyor diye bakınırken Mustafa Kemal, kaptana sordu:

-Bu herifler niçin gelmişler?

Kaptan ‘Efendim, silâh ve cephane arıyorlarmış’ deyince Mustafa Kemal güldü:

-Sersem herifler! Cephane ve silâh değil, biz kafa götürüyoruz!

Kaynak: (Hilmi Yücebaş, Atatürk’ün Nükteleri, Fıkraları, Hatıraları, Yeni Matbaa, İstanbul 1963, S. 90)

O gün Samsun’a getirilen kafa, milli devletin kuruluşunun mesajıydı.

Ne okkalı bir tespit yapmış Ata….

………………………………………………………………

Eğer yangın çıkmasaydı!..

Eğer, Çamburnun’da kış ortasında yangın çıkmasaydı;

Yangından aylar hatta birkaç yıl önce milli parklar içinde kalan alana yapılan bongolov tipi, yapılaşma hiç gündemimizde olmayacaktı.

Her ikisi bir anda çakıştı ve duyarlı insanlar tepki verdi.

Son olarak Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Trabzon İl Koordinasyon Kurulunun yaptığı açıklamadan bir vatandaş olarak bir şey anladımsa Arap olayım. Kafam karıştı. Bilim ve teknik insanlar direkt konuşur. Lafı evirip çevirmez ki.

Bizde araştırıyoruz. Milli parklar içindeki yapılaşma ile ilgili olarak şu kural yok mu? Milli park ve tabiat parkı alanlarında lokanta, kafeterya, büfe, kır gazinosu gibi tesislerin yapılabilir, alan estetiğine uygun olarak…

Şimdi bu alan estetiği mantığına;  inşa edilen sanat yapıları (duvar vb.), araç geçişi için yollar, birden fazla katlı konaklama tesisleri, uyuyor mu uymuyor mu?

Uyuyor da dersiniz, uymuyor da..

Ama vicdanın ve gözünün gördüğüdür gerçek durum…

Taktir kamuoyunun..

…………………………………………………………………………….

Bu isimlere dikkat!

Önümüzdeki yeni siyasi dönemde, Trabzon’da bu isimlere dikkat. Yıldızı parlayacak isimlerdir..

Selahattin Çebi: Ortahisar Belediye Başkan vekili. Özellikle Ak Parti’ni fabrika ayarlarına geri dönmeye karar verdiği şu sırada, o ayarlara tam oturuyor.

+++

Hüseyin Kıran: Yeni dönemde, MHP ve dışındaki oluşumlarda, etkin bir rol üstlenecek. İlkeli duruşu ile bu anlamda ilgi odağı,

+++

Mustafa Aydın: CHP’nin iki seçim öncesi Milletvekili adayıydı. Genç ve yetenekli bir bürokrat, AB fonlarında görevli. Tonyalı ve bu bölgede alt yapısı sağlam.

+++

Zeyyat Kafkas: Son seçimde AK Parti’de milletvekili aday adayı oldu. Performansı yüksekti, şu sıralar kabuğuna çekilmesi en büyük handikabı ama bu isme de dikkat.

………………………………………………………………….

…………

Zaytung

KHK ile Atılan 2 Akademisyenin Açlık Grevinde Olduğunu Öğrenen her konuya Fransız vatandaşlar şaşkın… ‘‘Diğer atılanlar karnını doyurabiliyor mu yani?’’