Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Öncelik Avrupa mı Yoksa 50. yıl mı?

Öncelik Avrupa mı Yoksa 50. yıl mı?

Bugün sizlere son haftalarda takımda yaşanan düşüş, Avrupa hedefi ve 50’inci yıl şampiyonluğuyla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim. Takımda 4-3 kaybedilen Beşiktaş maçından sonra çok büyük düşüş yaşandığı aşikâr… Gerek burada hocanın tercihleri gerekse oyuncu performansındaki düşüşler etkili oldu diyebiliriz. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Castillo’nun yokluğunun Mas’ın performansını aşırı derecede etkilemesi, N’Doye’un pozisyonunda Yusuf ve Olcay’ın etkili olamaması gibi etkenler takımda bir düşüş gösterdi. Lakin son haftalarda gerek Yanal’ın gerekse Başkan Usta’nın yaptığı açıklamalara bakıldığında 50’inci yılda şampiyonluk, önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılma hedefinden daha önde duruyor gibi… Bu noktada aynı fikirleri paylaştığım Spor Müdürüm ve değerli abim Rahman Turan’ın güzel tespitleri var. Ben de kendisi ile aynı düşünceleri paylaştığım için onun fikirlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
“Avrupa mı, 50. yıl mı?

Trabzonspor’da özellikle ikinci yarının son bölümünde ortaya konan futbol ve alınan sonuçlar, bordo mavili takım adına bizim kafamızda oluşturduğumuz Avrupa hedefi ile çelişmeye başladı… Şöyle ki; Başkan Muharrem Usta’nın, ‘gelecek sezon için herkesin şampiyonluğa kenetlenmesi lazım’ söylemi, Avrupa hedefinin en azından bu sezon için öncelikli bir durum olmadığının mesajını verdi. Başkan Muharrem Usta’nın bu söylemi yayıncı kuruluş yorumcuları tarafından da aynı şekilde yorumlanırken, Teknik Direktör Ersun Yanal’a da, ‘sezon sonu için hedefiniz Avrupa mı?’ sorusu soruldu. Yanal’ın cevabı da Başkan Muharrem Usta’nın söylemi gibi net değildi ama Avrupa’nın öncelik olmadığının mesajını verir gibiydi sözlerinin arasında… “Trabzonspor'un önündeki en büyük hedefi iyi bir takım kurmak ve ondan sonra yarışabileceği bir takım oluşturmak” diyen Yanal da görünen o ki ligi 5. sırada bitirip Temmuz başında Avrupa Ligi ön elemesi oynamaktansa sağlıklı bir takım oluşturmanın planını yapıyor. Transfer döneminde bonservisiyle birlikte alınacak olan oyuncuların da gelecek sezon için Avrupa’da oynayamayacağını düşünürsek, hem Yanal’ın hem de Usta’nın bilinçaltındaki düşüncesinin belki de hayırlı olabileceği yorumlanabilir. Gelinen noktada ikinci yarıda fırtınalar estiren ancak son 5 haftada 1 galibiyet alan Trabzonspor için Avrupa’dan çok 50. yılda şampiyonluğun daha cazip olması bu tabloyu ortaya çıkarttı desek yeridir. Sonuç olarak böyle bir sürecin ardından Adanaspor karşısındaki ruhsuz futbolun 1 puandan fazla getirisinin olması beklemekte hayalcilik olurdu…”