Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
ABD’nin PKK desteği

ABD’nin PKK desteği

ABD Obama dönemindeki Orta Doğu politikası halen değişmedi. Başkan değişti. Yine değişen bir şey olmadı. Yeni başkanın acemilik dönemi bunda etkili oldu. Seçilir seçilmez iç bünyesindeki kurumlarla ilgili tasarrufları federal hâkim, savcı ve mahkemelerce durduruldu. Bu engellemelerle başkan hızını kesti. Demek derin devlet bunlarda da var. Obama döneminde Suriye’nin kuzeyindeki Kürt uruplara yardım planı aynı hızla devam ediyor. Yeni başkan Trump’ın hâlâ iplerin ucunu eline alamadığı aşikâr. Ticaret ile siyaset apayrı dallar. Seçileceğine inanmadığı için seçim öncesi yönetim kadrosu oluşturamadığı anlaşılıyor. Önceki dönem bürokratlarının sözü işliyor.

YPG, PKK’nın bir kolu. PKK silahlı grup, YPG siyasi grup. ABD şimdiye kadar verdiği silahlarla onları da işin içine soktu. Rakka operasyonunu bu gurupların desteği ile yapmaya kararlı görünüyor. Zira Türkiye ile bu işe girmesi halinde operasyon sonucu masada bir şeyler vermesi gerektiğini çok iyi biliyor. Hâlbuki YPG. Ve PKK. ile yapacağı operasyon sonucunda bunları rahatlıkla masadan kovabilir. Ama Türkiye’ye bunu yapamaz. Tercihleri bundandır.

Türkiye hiçbir dış devletin desteği olmadan, tek başına Münbiç’e kadar olan toprakları terör örgütlerinden temizledi. Gücünü dünyaya gösterdi. Yeni bir operasyonda da aynı başarıyı gösterecek güce sahiptir. Bunu ABD çok iyi biliyor.

Türkiye 16 Nisanda bir halk devrimi gerçekleştirdi. Doksan dört yıllık kokuşmuş devlet yönetimini sağlam bir hale getirdi. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile devletin ufkunu genişletti. Devlet çarklarına işlerlik kazandırmak için şimdi kollarını sıvayıp süratle uyum yasalarını çıkaracak. Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu ve Belediyeler Kanunlarını çıkarıp anayasa ile uyumlu hale getirecek. Getirmesine getirecek de iç muhalefet işi zorlaştıma gayretindedir. Muhalefet anayasa değişikliği çalışmalarında zerre kadar katkıda bulunmamıştır. Meclisteki çalışmalara katılmamışlardır. Hâlbuki ortak bir görüşle hazırlanacak anayasa değişikliğinin benimsenmesi halk tarafından daha kolay olacaktı.

ABD’nin bu tutumu yurt içinde ve yurt dışındaki sivil toplum örgütlerince düzenlenecek mitinglerle 81 ilde protesto edilmelidir. Bu aynı zamanda devletin de elini güçlendirir. Bundan sonra milli bir muhalefet yolu izlemek gerek. Siyasi partilerden çatlak sesler çıkması bizim değil, ABD’nin elini güçlendirir. Gün birlik beraberlik günüdür. Yeniden kucaklaşıp kenetlenmeliyiz. Bela geliyorum demez ama bunda haber vererek geliyor.

.