Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Ana Motor Belli !

Ana Motor Belli !Türkiye için yıllık büyümede %3 gibi bir rakamın vasat kaldığını düşünürsek , %5 yada 6 civarında büyüyebilmek için yapısal reformlar sağlıklı bir biçimde işletilmelidir. Bu anlamda büyümenin ana motoru yapısal reformlar olacaksa Türkiye'nin halletmesi gereken tüm sorunlarını çerez haline getirmesi gerekir. Dünya'da ülkeleri risksizleştirme ve büyümeleri için reformlar adı altında çokça toplantılar yapılıyor. Bu toplantıları takip eden ve o toplantılarda söz alıp görüş bildiren Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye'nin yapısal reformlar büyüyebileceği iddasında bulundu.

Türkiye son dönemde birçok zorluklarla karşılaştı. Küresel sorunların yanı sıra ekonomiyi yavaşlatan bölgesel jeopolitik gerilimlere ve iç siyaset şoklarına maruz kaldı. İşte Türkiye bu ve benzeri sorunların içinde kalmayarak önüne bakmalı ve o sorunları geride bırakmalıdır. Ülkemiz bunca zorluklara karşı olağanüstü bir direnç gösteriyor. Çeşitli şoklara rağmen bu ülke %4 'ün üstünde büyüme başarısı gösteriyor. Bugünkü ortamda bu büyüme gerçekten güçlü bir performansın göstergesidir. Önümüzdeki günlerde kapsamlı bir reform programına geçilerek başta eğitim , vergi , adalet ve iş gücü piyasasına yönelik planlamalar yapılarak hayata geçirilecek. Bunların sağlıklı işletilmesi halinde Türkiye'de yatırım ortamının geliştirilmesine büyük katkı vereceğini düşünüyorum.

Tüm gürültülere ve kavgalarımıza rağmen Avrupa Birliği ile ilişkilerin devam ettirilmesinde fayda görüyorum. Sanayi mallarının yanısıra hizmet , tarım ürünleri ve kamu alımlarını kapsayan birçok yeni müzakerelerin başlatılarak bir yıl içinde tamamlanması yeni ufuklara yol açacaktır. İşte bu ve benzeri konuların sorun halinden çıkarılması durumunda ana motor devreye girerek Türkiye'yi büyütmeye ve güçlendirmeye devam edecektir.