Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bakan Soylu’nun basınla buluşması üzerine…

Bakan Soylu’nun basınla buluşması üzerine…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun basınla buluşma yemeğine Bakan Bey’in davetine icabet ederek katıldık. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile olan üyelik bağlarımızı kopardıktan sonra yani TGC’den istifa ettikten sonra doğal olarak Cemiyetin hiçbir etkinliğinde yer almamamız gerekir. Zira bize göre TGC bugüne kadar oluşturduğu bir kast sistemi ve o sistemi yürüten ekip eliyle günebakış’ı hep dışlayan bir anlayışı sürdürdü. Hemen her seçimde günebakış üzerinden propaganda yaparak seçim stratejisi geliştirdiler. Yıllardır bu böyle sürdü. En sonunda oraya ait olmadığımıza kanaat getirince bütün ilişkilerimizi kestik. “Sizin yolunuz size, bizim yolumuz bize” dedik.

Böyle bir ortamda Cemiyetin yemeği olarak sunulan organizasyonun gerçekte Bakan Bey’in tasarrufunda (Valilik tarafından yürütüldü.) olduğu tarafımıza iletildi ve Sayın Bakan tarafından hassaten katılmamız istendi. Biz de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun davetine icabet ettik.

***
Bakan Soylu konuşmasının başında 16 Nisan referandumu sonrası yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Siyasetin şimdiden 2019 seçimlerini konuşmasını demokrasinin zaferi olarak nitelendirdi. Bakan Soylu, “İşte demokrasi böyle bir şey. Şimdi artık her bir reyin çok kıymetli olduğu bir döneme girdik. Hemen her siyasi parti bu kıymetli her bir reye göre adım atacaktır. Muhalefet de böyle yapacaktır. Aynı zamanda etkili ve fonksiyonel bir muhalefet oluştu. Artık kendi içinde tartışan ve hedef oluşturabilen bir muhalefet var. Demokrasi için bu çok önemli.” dedi.

***

Trabzon’un kendi kendini yönetebilen bir kültür ve sanat şehri olduğuna vurgu yapan Bakan Soylu, Trabzon’un aynı zamanda geleceğini hazırlayan bir şehir olduğunu söyledi. Doğal olarak böyle bir kentte siyaset yapmanın zorluklarını dile getirdi. Bakan Soylu, “Kabul etmek gerekir ki hem yerel hem genel siyaseti birlikte yürütmek hiç de kolay değil. Her iki talep yumağını örtüştürmek çok kolay değil. Bir denge oluşturacaksınız. Ülkeye karşı  olan sorumluluklarınız ve şehre karşı olan sorumluluklarınız… Allah’a şükür dosdoğru bir çizgi üzerinde ve başarılı bir vaziyette yürüyoruz.” dedi.

Bazı projelerin altyapılarını oluşturduklarını, orta ve küçük ölçekli bazı projelerde önemli mesafe aldıklarını kaydeden Bakan Soylu, öne çıkan ihtiyacı ikiye ayırdı. 1) İstihdam ve işsizlik. 2) Köylerin yol sorunları… Bakan Soylu, turizm başta olmak üzere mega projelerle ilgili taahhütlerinin sonuna kadar arkasında olduklarını ifade ederken özellikle 3 mega projeyle ilgili müjde beklentisine şimdilik girmedi.

***

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kentin bazı sorunlarının bölgesel birlikteliklerle ele alınması gerektiğini belirterek bu bağlamda bölge illerinin birbirinden olumlu etkilenmesinin önemine dikkat çekti. Ordu-Giresun Havalimanı’nın Trabzon’u aşağı çekmediğini aksine daha da yükselttiğini, aynı şekilde Rize Havalimanı’nın da tüm bölgeye artı bir değer getireceğini ifade etti. Bakan Soylu, bölgenin başkenti konumundaki Trabzon’dan bir önemli mesaj daha verdi. Bölge kentlerinin ortak akıl üretmeleri ve ortak dilleri olması gerektiğini söyledi.

***
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun basınla ilgili yaklaşımı ise söyledi: “Trabzon’da yerel medya kent için çok ama çok önemli bir fonksiyon icra ediyor. Trabzon yerel medyasının bir başkent gibi kendi kültürünü ayakta tutan, kendi sorunlarını toplumla paylaşan ve çözüm üretici süreci oluşturan muazzam da bir çizgisi var. Ben hiçbir ayrım yapmadan takdir ettiğim Trabzon yerel medyasını bir kez daha tebrik ediyorum ve sizlerle bir arada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

***

Medya mensupları normalde siyasetçileri haber ve yorum yapmak, fikir paylaşmak, tartışmak, görüş alışverişinde bulunmak için takip eder. Konuşan siyasetçiyi yalnızca dinler. Konuşma bitince alkışlamaz. Aksine alkışları izler ve gerekirse haberleştirir. Ama önceki akşam Panagia Oteldeki etkinlik böyle olmadı. Bakan Soylu konuşması bitince tüm basın mensupları tarafından alkışlandı. Bu da yerel basının bakan beye verdiği önemin bir göstergesiydi.