Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Pazarkapı buluşması!..

Pazarkapı buluşması!..

Eski Trabzon’un yaşayan bölgesi Pazarkapı, yeni Trabzon mantığına uymuyor. Kadınlar pazarı, dam altı dükkanları, Mumhane önü mağazaları; karuşuk(!) kuruşuk(!) cadde ve sokakları ile;

Pazarkapı Ak Parti iktidarının ülke genelinde en başarılı olduğu kentsel dönüşüm projesi içinde.

***

TOKİ, yaşayan kent anlayışını SİT alanlarını da dikkate alarak yeniden planlıyor. Planlanan alanları ile Moloz, ultra lüks bir semt olacak. Şehrin tarihi dokusu da korunarak. Belediye kiraya verdiği kendine ait dükkanları yıkıyor. Yıkılan yerler alan, meydan ve geniş cadde sokak olacak. Belediyenin kiracıları ki(Çoğu hava parası ile üçüncü konumdan kiraca. Asıl kiracı, hava parası ile bir başkasına kiraya vermiş, belediyeye de kirasını ödemiyor) doğul olarak bu dönüşümden sıkıntılı. Üç kuşak bölgede esnaf olan insanların mağdur edilmemesi gerekiyor.

***

İşte bunun için olayın direkt muhatapları dün sokak buluşmasında bir araya geldi. Pazarkapı’da , Kolezyum kuruldu. Ya da bizim deyimimizle “Hasbihâl” toplantısı.

Pazarkapılı esnaf, İç İşleri Bakanına derdini anlattı. Bakan ilk kez parti çemberini kırarak, halkla böyle karşılıklı sohbet etme imkanı buldu. Bu imkan, Bakana referandum esnasında sağlansaydı, hedef yüzde 80 tutardı. Bu kadar iddialıyım.

***

Bakanı dinleyinceye kadar; gergin ve stresli Pazarkapılılar, Soylu konuşunca rahatladı. Şehir menfaatleri açısından OFG’nin sokak formunda dik duruşu da taktire şayandı.

***

Pazarkapılılar diyor ki, burada yapacağın dükkanları bana ver. TOKİ diyor ki, orada ihale yapacağım.

Pazarkapılılar diyor ki, ben üç kuşak burada esnafım verdiğim para ile bir başka yerde iş açamam. TOKİ diyor ki, serbest piyasa ekonomisi var ne yapayım.

Pazarkapılılar diyor ki; Kentsel dönüşümü yapma. TOKİ diyor ki varlık sebebim bu.

***

Böyle karşılıklı hamlelerden sonra sokakta Pazarkapılılar ile yüz yüze görüşen Bakan Soylu’un orta yol bulunacak, Pazarkapı yeniden düzenlenecek şehir kültürü ve geleneği de yaşatılacak. Biz bunun için buradayız demesi, sorunun çözümündeki en büyük garanti.

Sabırla beklemek gerek.