Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
FİFA başvurusu üzerine...

FİFA başvurusu üzerine...

TRABZONSPOR Başkanı Muharrem Usta ve kulübün şike ile mücadelede görevli resmi iki avukatı dün İstanbul’da bir araya geldi. Şike davasının son ayağı olan FIFA başvurusu için… Kulübün şike davasıyla ilgili avukatı Nusret Yılmaz’la konuştuk. Nusret Bey hem kulüp hem kamuoyu açısından son derece önemli olan bu süreci ciddiyetle ele aldıklarını, yurt dışı müracaatı olduğu için yabancı avukatların görüşlerinin çok önemli olduğunu söyledi. Yılmaz, “Başkan Muharrem Usta tam inançlı ve kararlı… Tam tekmil ve en iyi dosyayı hazırlayacağız” dedi.

Avukat Yılmaz’a iki soru sorduk…

1- Müracaat için zaman verebilir misiniz?

Cevap: Yurtdışı avukatlarla görüşmeler yapılıp görüşleri alınınca verebilirim. Dosya kulübe ulaşalı henüz 15 gün oldu. Müracaat kararı verdik ve yol haritasını belirledik.

2- Türkiye ve Türk Milli Takımının zarar görmemesi için dosyaların yeterince donanımlı olmayacağı iddiaları dillendiriliyor. Ne diyorsunuz?

Cevap: Böyle bir şey olabilir mi? Trabzonspor kulübü sonuna kadar gideceğini ve tüm mercilere başvuru yapacağını çok önceden ilan etti. Başkan Muharrem Usta bunu defalarca dile getirdi. Avukat, kaybetmeye aday bir dosya hazırlayacak öyle mi? Hangi avukat kariyerini feda eder? Yurtdışı avukatları var. Onlar bu işe ne der? Yani neresinden bakarsanız bakınız absürt düşünceler. Lakin maalesef böyle düşünenler de var. Tüm açıklamalara rağmen var. Akıllardan geçenleri dillendiren ve gerçekmiş gibi sunanlar… İnanmak istedikleri gibi inananlar… Onlar için bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Sonuç çıkınca konuşmak lazım.

****

Bugün zaman zaman gündeme gelen Mehmet Ekici olayının yansımalarıyla FİFA başvurusu ekseninde üretilen dedikodular arasında bir benzerlek görüyoruz.Trabzon tarihinin en doğru ve en onurlu kararlarından biri  olan Ekici vakası eleştirilmiyor mu? Trabzonspor gibi bir kulübün onurunu her şeyden üstün tutmak her Trabzonsporlunun görevi iken... Trabzonspor başkan ve yönetimleri işte bu gerçekten hareketle tavır belirlerken yine de zarar iddiasıyla eleştirilmiyor mu?

Mehmet Ekici olayı bize göre Trabzonspor’un olumlu ve onurlu duruşlarından biri… Trabzonspor, bu oyuncusunu Fenerbahçe’ye satmayarak büyük kulüp olduğunu gösterdi. Her şeyin para olmadığını, onurun, renklerin onurunun paradan daha önemli olduğunu ispat etti. Muharrem Usta, şayet Ekici’yi Fenerbahçe’ye satmış olsaydı kulübün alacağı para değil bu kez onuru tartışılacaktı. Usta, kulübün onurunu paradan üstün tuttu.

Olayın birinci boyutu bu… İkinci boyutuna gelince en az birinci kadar önemli. Muharrem Usta bu krizde  vizyonunu konuşturdu. Yönetim ve yönetme becerisini ortaya koydu. Edindiğimiz bilgiye göre Trabzonspor’a Ekici’ye karşı 3 futbolcu kazandırdı. Yeni sezonda Tolgay Arslan’ı da Trabzonspor’da görünce şaşırmayın. Üçüncü boyutuna gelince… Bugün ‘Muharrem Usta, Ekici’yi Fener’e vermeyerek kulübü zarara uğrattı’ diyenler şayet Ekici Fenerbahçe’ye gitseydi ve Fenerbahçe Ekici’den yararlanıp şampiyonluğa ortak olsaydı… Aynı insanlar Muharrem Usta’yı hain ilan edecekti. Tıpkı “Usta FIFA’ya gitmeyecek!.. Gitse bile eksik dosya verecek!..” iddiasını dillendirmek gibi…

Ekici krizi hem ekonomik hem sosyal hem psikolojik olarak vizyonist bir perspektifte yönetilmiştir. İnşallah FIFA süreci de aynı biçimde yönetilecektir. Ve sonuç sabrın zaferiyle bitecektir.

İnşallah...