Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Sivil Anayasa

Sivil Anayasa

16 Nisan’da yapılan halk oylamasının resmi olmayan sonuçları açıklandı. Buna göre referandumda evet diyenlerin sayısı yuvarlak olarak %51,hayır diyenlerin sayısı %48 olmuştur. Böylece anayasa değişikliği paketi kabul edilmiştir. Ama şimdi sonuçtan memnun olmayanlar bütün iç ve dış şer güçlerle birleşerek sabote etme yollarını denemeğe koyuldular.

Bu millet bunları 1960 yılında çok iyi tanımıştır. Halkın oyları ile seçilmiş kadroları darbe kışkırtmacılığı yaparak silah zoru ile iktidardan uzaklaştırması yetmezmiş gibi bu kadroların tamamını tasfiye etmiştir. Kimini suçsuz ve günahsız yere darağacında sallandırmış, iktidara oy verenleri “KUYRUK” diye vasıflandırıp sabıkalı hale getirilmiştir.1950’ye kadar halka zulmedenler, millî irade ile başa tekrar gelemeyeceklerini anlayanlar askeri kışkırtarak darbe yolu ile iktidarı ele geçirdiler. Ancak milletin bunlara itibar etmeyeceklerini anlayarak hazırladıkları anayasa ile milli iradenin önünü kesecek bariyerleri koyarak kendilerini sağlama alma yoluna gittiler. İşte halkımız o zaman bölünmeye itilmiş kin ve nifak tohumları o tarihte atılmıştır.

16 Nisan’da yapılan referandumla milli irade üzerine konulan tüm ipotekler kaldırılmış, vesayetlere son verilmiştir. Ama ne var ki aradan geçen 57 yıl heba edilmiştir. Artık kabul edilen bu değişikliklerle devlet çarkları yeniden hızla dönmeğe başlayarak kaybı telafi etmeğe çalışacaktır. Ne v ar ki 1960 da bu ülkeye kin ve nifak tohumlarını ekenlerin torunları bu gün de aynı izi sürmekte ve iktidar hırsı uğruna her şeyi karalama ve engelleme yoluna gitmektedir. Emperyalist dış güçler de bunların bu zaafından yararlanarak Türkiye üzerindeki oyunlarına devam etmektedir. Maalesef bunlar da buna alet olmaktadır.

Referandumda parti seçimi yapılmamış, sistem değişikliği oylanmıştır. Buna rağmen muhalefet oylarının arttığı ile övünmektedir. Ama bu orana arkasındaki tüm örgütlerin destek verdiği gerçeğini açıkça saptırmaktadır. Değişiklik oylanmış konu kapanmıştır. Aradaki makas farkını küçümseyenler ABD’deki başkanlık seçimleri ile İngiltere’deki BREXİT oylaması sonuçlarına bakmalıdır. Geçmişte 367 garabetini hazırlayanlar kendi kazdıkları çukurlarına düşmüşlerdir. Artık o eski alışkanlıkları ile Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Seçim Kurulu kapılarını aşındırmaktan vazgeçmelidirler. Bu kapılardan artık rızıklanmaları imkânsızdır. Çırpındıkça bataklığa daha çok gömüldüklerini fark etmelidirler.

Bu referandumda en sevinilecek durum doğu ve güneydoğudaki seçmenlerimizin  “EVET” oylarının artmasıdır. Devletine güvenerek yanında saf tutmasıdır. Bu da iktidarın terörle mücadelede başarısını göstermektedir. İlk defa      bu yörelerdeki insanlarımız güven duyarak  devletin yanında yer almıştır. Artık bu insanlarımızı tekrar terörün kucağına düşürmemek için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bu referandumun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını gönülden diliyorum. İktidarı da bunca ittifaklara karşı başarısından dolayı kutluyorum.